Faqe kryesore arrow Arkivi i artikujve
Artikuj - Content Section Layout
Albin Kurti: Vullneti i popullit shqiptar, bashkimi i Kosovës me Shqipërinë
21 Janar 2012

A priten zgjedhje të parakohshme parlamentare? Nëse po, si mund të rrëzohet qeveria aktuale e Kosovës?

Lëvizja VETËVENDOSJE! nuk po i kursen kapacitetet e saj për t’i dhënë fund një orë e më parë kësaj qeverie. Ne po organizojmë tubime mobilizuese me qytetarë, po bëjmë aksione protestuese, po ndërmarrim nisma edhe në Kuvend, siç është edhe nisma për mocion mosbesimi ndaj qeverisë. E kemi kërkuar tash sa kohë rrëzimin e kësaj qeverie dhe mbajtjen e zgjedhjeve të parakohshme parlamentare.Si mund të realizohet bashkimi mes Tiranës dhe Prishtinës, mes Shqipërisë dhe Kosovës?

Bashkimi i Kosovës me Shqipërinë duhet bërë sepse ky është vullneti i popullit këndej dhe andej kufirit. Mirëpo, vullneti i popullit nuk përputhet me interesat e elitave politike. Konzervimi i pushtetit dhe ruajtja e dominimit të tyre është më i lehtë duke e mbajtur popullin të ndarë. Bashkimi midis Kosovës dhe Shqipërisë duhet të vijë si rezultat i shprehjes së lirshme të vullnetit të shqiptarëve përmes referendumit.


 

Shkruani një koment (2 komente)
Lexoni më tej...
Mal i Zi: sllavizmi i trojeve shqiptare vazhdon
21 Janar 2012

Ndertimi i Kolonise Boshnjake ne Karabushkopolje,eshte sllavizim i trojeve shqiptare.

  Mali i Zi eshte po aq shovinist sa edhe knjazet e Cetinjes.

              Sic dihet,Shteti i sotem Malazez eshte pasardhes i drejtperdrejte i ishe Mbreterise se Cetinjes e krijuar gjate shekujve prej dyndjeve e pushtimeve te medha sllave ,qe u vendose mbi kete pjese te trupit te Ilirise tone te Lashte. Edhe kjo monarki e vogel sllave,ashtu si dhe ato te tjerat eshte ngritur shekuj me par ne brigjet veriperndimore te Adritikut nga Caret e Rusise dhe Krajlet e Serbise per qellime te caktuara hegjemoniste me ndihmen e aletave te tyre perndimor dhe fuqive te medha te koheve.Si e till ajo mbeti gjithmone nje fuqi teper agresive dhe me synime te perhershme grabitqare ne Gadishullin tone Ilirik. Me suportimin dhe mbeshtetjen e gjithanshme politike,ekonomike dhe ushtarake te Moskes,Beogradit,Stambollit,Athines e tj,knjazet cerrnogoras arriten shume shpejt qe ti zgjerojne vazhdimisht kufijt e tyre.Me forcen e armeve dhe nepermjete dhunes e terrorit,ata pushtuan dhe gllaberuan hapsira te tera te medha teritoresh shqiptare,nje pjese te te cilave i kane spastruar etnikisht,asimiluar dhe sllavizuar plotesisht,ku cdo gjurme,shenje dhe vlere e kultures, tradites,pronesise dhe autoktonise tone tashme eshte zhdukur perfundimisht dhe gjithcka flete vetem ne alfabetin cirilik sllav.

 

Shkruani një koment (0 komente)
Lexoni më tej...
Neutraliteti tinëzar
07 Dhjetor 2011
Qeveria e Kosovës po arrin të bëjë marrëveshje të njëanshme me Serbinë, e mbi pavarësinë e vendit po hap një gambit të keq, që është gjithsesi një neutralitet tinëzar, më pasoja të rënda për interesin e vendit dhe të qytetarëve shqiptar qe kanë një kontratë me Kosovën.

Nga Bekim Rexhepi


Nuk është hera e parë qe në drejtim të qeverisë se Kosovës, po alarmohet kujdes për bisedimet me Serbin, e cila po shfrytëzon mjaftë mirë deri me tani brishtësinë e funksionimit të Republikës së Kosovës, veçmas në veri ku ndodhet pakica serbe e enklavizuar, e cila krejtësisht e instrumentalizuar nga politika oficiale serbe, po përpiqet të finalizoj dekompozimin e shtetësisë së Kosovës.
Përballë përpjekjeve serbe, duket se qeveria e Kosovës, më shumë po ngel në vendnumëro se sa e ka ndërmend të sfidohet me punët e obliguar shtetërore. Për dymbëdhjetë vite rresht, pakica serbe ne veri, çoi kryet peshë, u tolerua sepse s’pati qeveri qe u thotë ngadalë beg se ka hendek, s’pati se s’patëm qeveri shteti. Në fakt nuk është krejt se s’patëm qeveri, ka pasur asi qeverish qe dinë të krenohen më shumë para opozitës vendore, se sa që dinë kryejnë detyrat shtetërore, pra patëm s’të duash qeveri, me nderme than me dhi në to.

Shkruani një koment (0 komente)
Lexoni më tej...
Rëndësia e diplomacisë publike - Shqipëria dhe Kosova
07 Dhjetor 2011

Nga Frank Shkreli
 
Fund javën që kaloi në Prishtinë u mbajt një conference, me qëllim të përmirsimit të imazhit të shtetit të Kosovës duke përdorur si mjet diplomacinë publike, në të cilën morën pjesë mbi 100 pjesëmarrës nga e gjithë bota.   Konferenca, që është e para e këtij lloji në trojet shqiptare, u organizua nga Ministria e Jashtme e Kosovës me përkrahjen e Këshillit Britanik dhe Ambasadës së Britanisë së Madhe dhe në bashkpuim me Këshillin Evropian për Punë të Jashtme (ECFR).  Në këtë konferencë ishin ftuar zyrtarë të lartë të politikës së jashtme botërore, përfaqsuesë dhe ekspertë të shoqërisë civile, përfaqsuesë të medias dhe ekspertë të tjerë, duke e bërë këtë mbledhjen më të madhe ndërkombëtare që është mbajtur ndonjëherë në Kosovë në lidhje me këtë çështje.

 

Shkruani një koment (0 komente)
Lexoni më tej...
Vetevendosja deshtimi i radhes
07 Dhjetor 2011

Zhvillimet e ngjarjeve të kohëve të fundit dhe lëvizjeve që po bëhen në brendësi të VV po shkakton situat të çuditshme,situat qe  nuk eshte parë më herët, por sa duhen marrë seriozisht të gjitha këto lojra here gjueje topin e here prite topin  mbetet të shihen brenda periudhave më të gjata kohore. Shtysa e brendshme, nga e cila mora spunto që të fillojë këtë temë është se, si sot  VV nuk e kemi  parti  të profilizuar dhe të rreshtuar ashtu si janë në të gjithë botën e lirë dhe demokratike.

 Shoqërinë shqiptare e kanë prishur orekset karrieriste e bajraktariste dhe jovendosmëria e shqiptarëve për t’u ballafaquar me situatatat dramatike si popull i organizuar.Ketij nocioni si duket nuk do te mund ti shpetoj as VV e cila  po peson goditjet më të rënda. Mbejtja nën okupim i VV nga një grup njerëzish që kanë marrë nën kontroll çdo qeliz brenda kesaj Partie dhe largimi i kuadrove te specialzuara le te nekuptohet qe rruga e filluar shume shpejt do hase ne gozhden e varur tek dera e Albin Kurtit. E gjithe kjo vjen si pasojë e mosorganizimit dhe kjo mund të përsërit ngjarjet e partis se LKD-se apo LDD-se….Largimi i antareve  për vetëm dy muaj arrin ne numer 5 shifrore   me tendeca të rritjes së mëtejshme është tronditëse.

Shkruani një koment (0 komente)
Lexoni më tej...
<< Start < Previous 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Next > End >>

Results 81 - 90 of 948
International
English
Faqe interaktive