Faqe kryesore arrow Arkivi i artikujve arrow Politika arrow Komunikatė
Komunikatė PDF Print E-mail
15 Maj 2007
Balli Kombetar, Komiteti per Diasporen (Kryesia) denon rreptesisht dhe ne menyre te prere vepren e pa-kryer terroriste te te gjashte Shqipetarevet kunder trupavet ushtarake te vendosur ne Fort Dix te New Jerseyt te Shtetevet te Bashkuar te Amerikes.
Vetem ne saje te nderhyrjes se shpejte dhe te drejte te organevet qeveritare amerikane, me 8 te Majit 2007, u-be e pa-mundur qe kjo veper e shemtuar te cohej ne vend.
Shqipetaret kudo qe gjenden dhe te cfaredo shtrese qofshin i jane mire-njohes shum mbare popullit amerikan, per njihmen e pa-kursyer, qe ai i ka dhene ceshtjes shqiptare ne pergjithesi, sidomos asaj kosovare, nje ndihme kjo shum e cmuar dhe per kete ata i jane shum mire-njohes.

Shqipetaret e perbusin me ndohtje vepren e pa-kryer te atyrevet, te cilet me vete-dashje jane kethyer ne terroriste, duke shkelur ne menyre te pa-drejte ba-miresine amerikane.
Shqipetaret kudo denojne fuqimisht cdo veper terroriste dhe i jane shum afer qeverise edhe popullit amerikan ne keto caste te veshtira. Si rrjedhim, ata kane pranuar te cojne vullnetarisht  ndihmen e tyre, megjithese modeste, qofte ne Irak qofte ne Afghanistan.

Balli Kombetar – Komiteti per Diasporen (Kryesia)
New York, me 12 te Majit 2007

Komente nga lexuesit

Koment nga GUEST më 2007-05-21 11:53:31
Per fat te keq,ka shume midis nesh qe per interesa ,banale,personale,harrojne ku perkasin.Tradhetojne Nenen e interesat e saj,ketu e shume kohe.Pa u ndeshkuar nga askush.Kjo eshte rruga qe projektuan e zbatojne komunistet Shqipetare.Askush nuk i ka denuar deri me sot.Shembell i keq!?! 
Shqip+ari

Koment nga GUEST më 2007-05-21 11:54:23
AMERIKA-THEMELUESJA E PAQES NE BOTW 
 
Amerika -kjo themeluese dhe ruajtėse e paqes nė botė,me pėrkushtimin e saj bėri qė shumė popuj t'i shpėtojnė zhdukjes.Edhe ne shqiptarėt e Kosovės po tė mos ishte AMERIKA me aleatėt e saj,sė shpejti do tė ishim nė librin e popujve tė zhdukur. 
Rasti i para disa ditėve nė For Dix tė New Jerseyt tė SHBA na ka tronditur tw gjithėve,na ka shokuar dhe na ka turpėruar!!! 
Shqiptari nuk e ka pasur traditė tw pres dikė nė besė,dhe nuk e ka.Koka nuk e kapė se si ėshtė e mundur njė gjė e tillė?! 
Pėrsonat e tillė duhet dėnuar nė mėnyrėn mė tė egėr.Vallė a janė njerėz ata? Se shqiptar jo me asnjė pikė gjaku,me asnjė fije floku,me asgjė. Ata s'kan pse kthehen as nė vendin e tyre edhe nėse shpėtojnė se na vet kemi me i vra edhe nėse shpetojnė.Kushdo qė prekė nė Amerikėn ka prekur edhe nė ne. Bile,kurdo qė tė na lejohet shumė djem nga Kosova dhe kudo qė ka shqiptarė do tė sherbejn nė ushtrinė Amerikane si aleatet e saj mė tė mirė. Edhe unė kam shumė dėshirė qė nė saje tė respektit dhe nė saje tė falenderimit per Ameriken do tė shėrbeja me plot deshirė nė ushtrinė amerikane kundėr terrorizmit,edhe pse jam i vjeter,jam i forte dhe dy djemt e mi do t'ia jepja poashtu nė sherbim me plot dėshirė.Ia kemi borxh ketė me sė paku, dhe besoj se ēdo i ri shqiptar ka deshirė qė sadopak tė kontriboj per Ameriken. 
 
 
Duke ju pershendetur JUVE pershendesim popullin amerikan me moton se shqiptaret do te jene mirėnjohės pėrgjithmonė pėr atė qė ju bėtė pėr ne-Ēlirimin e Kosovės. 
RR O F T Ė A M E R I K A -THEMELUESJA E PAQES NĖ BOTĖ! 
 
 
 
Halil Halili 
fshati Brainė,Podujevė 
K O S O V W


International
English
Faqe interaktive