Faqe kryesore arrow Arkivi i artikujve arrow Politika arrow Letra nga lexuesit: PBK te jete me aktive per Kosoven
Letra nga lexuesit: PBK te jete me aktive per Kosoven PDF Print E-mail
21 Shtator 2007

 

Pershendetje redaksia e "Balli i Kombit"
Nuk kisha nje email per PBK e po e dergoj tek redaksia .
Kosova eshte ne udhekryq dhe si pas medimeve tona qe po shohim politika Shqiptare si pozita ashtu edhe opozita por edhe mediumet ne Shqiperi jane shume shume  te dobta dhe shume pak i japin hapsire qeshtjes se Kosoves.
Por ne kemi prit qe se paku partia Balli Kombetar te jete sa me e rregullt neper mediumet ne Shqiperi, te jete sa me  radikale, te dihet se edhe ne Shqiperi ka parti qe e kane seriozisht qeshtjen Kombetare. PBK eshte duke  e be permes keti webi qe e ka por keto shkrime qe po dalin ne kete webfaqe te dergohen edhe ne mediumet e shkruara dhe elektronike ne Shqiperi e se bashku te ju dergoni edhe partive te tjera politike.
Ju jeni nje parti qe me pushtetin ne Shqiperi jeni nje te djathet e ti tregoni keti pushteti se duhet te hapin syt se Kosova eshte ne udhekryq e Shqiperia duhet me qene me aktive e jo keshtu siq eshte tani qe nuk ka dallim edhe me shtetet tjera mike te Shqiperis.  Shqiperia duhet te jet shum aktive te lihen njeher per njeher disa gjera mbenda per mbenda Shqiperis e te fillohet aktivizimi sa me serioz per Kosoven nga se pas pavarsimit te Kosoves Shqiperia do te ket nje zhvillim shum te madh ne te gjitha sferat

E edhe njeher po ju lus ju si PBK te jeni me aktiv per qeshtjen e Kosoves permes mediumeve ne Shqiperi.
FLM qe e lexuat kete email.

 

Një lexues i rregullt i juaji.

 


Komente nga lexuesit

Koment nga GUEST më 2007-10-02 14:46:20
Ket shkrim po e filloi me thnjen: " Historia shkruhet sot, pr tu lexuar neser." T nderuar vllzer dhe motra Shqiptar, detyratTona sot jan shum te rnda, por edhe shum te drejta n kto momente vendimtare pr kombin. E drejta e jon ne kte koh duhet t na bj shum m te fort, te guximshem, te disciplinuar, e sidomos te bashkuar. Pse e them ket? Sepse te gjitha mjerimet popullit Shqiptar i kan ardhur nga mosbashkimi, nga mosmarrveshtjet, nga prqarjet, nga grindjet e brendshme, nga ambicjet pr pushtet e jo pr shtet etj. Te gjitha kto , se kan ln kurr ket popull te perbnte nj Trsi te fuqishme pr te mbrojtur te drejtat e Tij si komb. N kto prqarje prbrenda shqiptare, te huajt gjithmon kan gjetur arsye nderhyrjesh vet pr ti ndar e pastaj pr ti robruar m leht. Tani sht momenti q Shqiptaret duhet te kuptojn dhe te dijn se cilat jan interesat e Tyre sublime dhe te m te larta kombtare. Ata duhet te te vetdijsohen per ta ditur s cila sht ajo udhheqsi politike qe din ti mbroi interesat e popullit. Sepse vetm n ket mnyr mund ta fitojm lirin, pavarsin dhe nderin kombtar, si nj nder kombet m te vjetr n Ballkan, dhe n Europ. Nj thnje filozofike thot: " qdo popull ka aq te drejta sa sht n gjendje , apo sa sht i zoti ti fitoi dhe ti mbroi ". Vetm te bashkuar pa ambicje karjeriste duhet ti bashkojm forcat tona mendore, fizike dhe intelektuale pr nj qllim t vetm, sepse vetm kshtu te bashkuar mund te thyhet zgjedha e robris dhe do te plotsohet aspirata shekullore e Shqiptarvepr krijimin e Shqipris Etnike.Dhe krejt n fund dua te Ju kujtoi disa rreshta te nj vjershtori Qam: " Edhe flamuri kuq e zi; sht duke valuar prseri;_ n Kosov e qameri,_ plot me gaz e me liri ". Ju pershndet i JUAJI Agim Curri _ Gjermani

Koment nga GUEST më 2007-10-02 15:09:34
Kush e bn Shqiprin Etnike? Kto jan forcat Nacionaliste n t gjitha Trevat Tona Etnike.Brja e Shqipris Etnike sht aspirata jon shekullore e cila nuk guxon t ket alternativ tjeter n kto momente vendimtare pr Kombin. Ksaj aspirate duhet ti prijn t gjith intelektualet shqiptar me ndjenja t pastra Nacionaliste_ Patriotike.Pse e them kt? Sepse, po tregohet gjithnj e m tepr se Elitat Tona politike, m mir m thn, politikbrse, n Tiran, Prishtin Tetov n Luginn e Presheves, po tregohen t painteresuara apo m mir me thn deshtake dhe frigacake(per interasa te Tyre private, karieriste,partiake, pse jo edhe finansiare) per te dal me projekte kombtare pr bashkimin ton Kombtar. Tani sht mpmenti historik i t vepruarit unik si nj komb i bashkuar, duke mos kursyer asgj nga vetja pr ti vn n veprim te gjith metodat demokratike dhe institucionale n shrbim te qshtjes son kpmbtare.N t kundrtn do t na mallkoi historia, do t na mallkoi gjaku i rn i Dshmorve t cilet luftuan pr Idealin m t shtrenjt_pr Lirin dhe Pavarsin gjithshqiptare; do t na mallkojn brezat q neser do t vijn. T gjith do t na akuzojn pr antikombtarizem dhe trathti kombtare. Prandaj, t nderuar bashkqytetar t Shqipris Etnike sht koha e fundit q t luftojm pr idealin e kahmotshem te t gjith Herojve kombtar npr priudha t ndryshme historike; pr brjen e nj shteti modern dhe ekonomikisht t fort, n t cilin do t jetojn t gjith Shqiptaret. 
T jetojm t lir e t bashkuar n nj shtet,apo t vazhdojm se jetuari n robri,pa shpres dhe gjithmon i prbuzur.Prandaj, duhet br thirrje t gjitha qendrave nderkombtare t vendosjes q tua mundsojn edhe Shqiptarve deklarimin e lir t vulnetit t Tyre pr t ardhmn e vet nacionale Ky vullnet i lir m s miri mund t shprehet me organizimin e nj Referendumi Mbarkombtar, me an te t cilit Shqiptaret do t deklaroheshin pr t ardhmn e Tyre. Vetm n ket mnyr mund t parandaloheshin lvizjet e rrezikshme dhe do ti hapej rrug nj paqeje t qendrueshme n Ballkanin e trazuar dhe n Europ m gjrsisht. N t kundertn, ruajtja e status quos rreth qshtjes Shqiptare t ciln Europa e njeh fort mir,dhe nga ana tjeter, prgdhelja e politikes ekspansioniste t Serbis, do ta qoi rajonin n situata shum t rrezikshme dhe t paparashikuara.S fundmi, roli dhe rndsia e "BALLIT KOMBTAR" ne kso situatash sht relevante dhe n bashkpunim me t gjitha forcat atdhetare dhe patriotike dhe n prputhshmeri me " DEKALOGUN "te heci ballhapur drejt realizimit te aspiratave tona kombtare_ BASHKIMIN KOMBTAR." N robri ska demokraci, kur je i fyer ske ardhmri ". Nga Agim Curri _ ish kryetar i Partis s Ballit Kombtar n Gjermani.

Koment nga GUEST më 2007-10-04 18:39:26
Ket shkrim po e filloi me nj aforizm te antiglobalistit, Rikardo Petrella: " Lufta Qlirimtare duhet te ndodh s pari n kokat tona ".E nderuara antarsi e Ballit Kombtar nga t gjitha Trojet Tona Etnike, u bj apel q ti hapim syt dhe ti ndriqojm mendjet tona, s Kombit Shqiptar po i lidhet laku n fyt, q ai t shuhet njher e prgjithmon dhe t zhduket nga faqja e dheut. Ndodhemi para nj rreziku serioz, si asnjher m par, ndodhemi para jetes apo vdekjes. Sot npr kancellarit europjane dhe ndrkombtare po prgaditen skenar shum te rrezikshem pr Kosovn martire; sipas ideve ultra-nacionaliste te Beogradit dhe nn regjin e Moskes, pr ricoptimin e Trojeve tona stergjyshore. Po qarkullojn dofar federatash, konfederatash, Honkongesh, unionesh, njfar "Deklerate e Nju-Jorkut" s fundi, e qfar jo tjeter.. Qka te bj tani Balli Kombtar si forc nacionaliste? T rri duar kryq e te vezhgoi nga anash apo te marr detyren e vet sipas DEKALOGUT dhe te bhet pishtare q s bashku me forcat tjera Nacionaliste-Patriotike te vehet n ball te luftes son, duke i prdor te gjitha format e lejuara demokratike pr Liri dhe pavarsi mbarkombtare. Balli Kombtar duhet te veproi shum shpejt, dhe sa m par do te jet aq m mir. Te thrras popullin pr ta marr fatin n duart e veta; q n mnyr te qet dhe n prputhshmri me Konventat ndrkombtare, te cilat flasin pr vetvendosjen e popujve ,ti tregojm Europes se mjaft me mashtrime, mjaft m me lajka ndaj Shqiptarve. Prball ktyre rreziqeve nuk na mbetet gj tjeter, pos te fillojm menjher me te gjitha prgaditjet konkrete dhe n prputhshmri me standardet demokratike te organizojm edhe mbajtjen e protestave paqsore popullore n te gjitha Trojet Tona Etnike. Kto protesta te jen te pa kufizuara gjer n arritjen e synimeve tona. Pra ,gjer n largimin nga skena politike te umnikistanezve nga Kosova si dhe largimin nga politika dhe udhheqja shtetrore te Qeverive tona te shantazhuara te cilat nuk deshirojn apo nuk guxojn te deklarohen se jan qeveri e popullit dhe ti prijn atij drejt Bashkimit Kombtar. 
Me anen e ktyre protestave, te cilat duhet te jen te qeta dhe n prputhshmri me standardet demokratike, duhet ti tregojm Europes dhe t gjitha qendrave nderkombtare te vendosjes se Shqiptaret nuk dojn as m pak as m shum se popujt tjer, por deshirojn te jetojn te lir n shtetin e tyre si dhe n fqinjsi reciproke me kombet tjera q e rrethojn. Po e prfundoi me nj pik te Dekalogut: "Mjer ai kolos q krkon q Shqiptarizma ti shkoi pas, dhe i lumi ai q bhet rob i saj " RROFT SHQIPRIA ETNIKE !" Ballhapur dhe pa frik drejt synimeve Tona. 
Prshendetje nga Agim Curri- Gjermani.


International
English
Faqe interaktive