Faqe kryesore arrow Arkivi i artikujve arrow Politika arrow President apo monark mesjetės
President apo monark mesjetės PDF Print E-mail
28 Nentor 2007
Nese i referohemi keshilltarit juridik te z Topi tek Zeri i Amerikes ne dekleraten e  tije per shtyp une nuk lexova se cilat nene te kushtetutes kishte shkelur z Sollaku dhe ne baze te cfare kopetencave e kujt i referohej z Topi ne marrjen e vendimit te tije per shkarkimin e Prokurorit te Pergjithshem.

Kuptohet lehte edhe nga nje njeri me nivel te ulet ne jurisprudence pasi Shqiperia eshte lene me qellim vendi i paradokseve. Megjithse Kushtetuta eshte ligji themelor i shtetit e komtrata e qytetareve shqiptare me shtetitin e tyre e ne ruajtje te kesaje kushtetute jane caktuar Gjykata Kushtetuse e Institucioni i Presidentit te Repuplikes por ne anen tjeter shtetaret e pushtetaret megjithse tere veprimtaia e tyre duhet te jete konform neneve e frymes se Kushtetutes kur jua do pazari i tyre as qe duan tia dine qe ekziston.

Nese Presidenti i Repuplikes si gardian i kushtetutes ka konstatuar se Prokuroi i Pergjithshem ka shkelur kushtetuten atehere lagimi i tije nga detyra eshte ploesisht i motivuar e konform detyres se tije kushtetuese gjithnje me transparence te plote se ku dhe kur Prokurori i Pergjthshem e ka shkelur Kushtetuten duke zhvilluar veprimtari antiligjore e natyrisht kriminale.

E them kriminale pasi shkelja e kushtetutes nga qeveritaret apo qytetaret shqiptare perben krim e mesa di une denohet me burg e jo me keshillime apo fleterrufe.

Nisur nga kjo me shkarkimin e Prokurorit te Repupliks menjehere duhet te hapet proces penal mbi shkeljet e tija dhe demet qe i ka sjedhur Repuplikes se Shqieise e respektivisht popullit shqiptar.

Ne anen tjeter nese z Topi shkarkon Prokurorin e Pergjithshem duke u mbeshtetur ne vendimet e Parlamentit te Shqiperie e ne kushtet kur ky vendim eshte ankimuar ne Gjykaten Kushtetuese atehere mendoj se Presidenti eshte i detyruar qe te prese vendimin e Gjykates Kushtetuese pasi Shqiperia eshte repuplike parlamentare e si pasoje Presidenti nuk ka tager qe te gjykoje mbi kushtetushmerine e vendimeve te parlmentit dhe nuk mund ti imponohet parlamentit me shume se nje here.

Pra nisur ngarrjedha llogjike e problemit cfare do te mbetet per Presidentin Topi nese Gjykata Kushtetuese si institucioni i ngarkuar nga Kushtetuta e Shqiperise qe te gjykoje dhe te vendose mbi perputhshmerine e vendimeve te parlmentit me kushtetuten  se vendimi i Parlamentit per shakimin e z Sollaku ka qene antikushtetues.

 Ne te  tilla kushte kur vendimi i Presidentit Topi per shkarkimin e Prokurorit te Pergjithshem bazohet ne nje vendim antikushtetues te Parlamentit  shkakimi i kryeprokuroit eshte ilegjitim e antikushtetues pasi asnje instituion e nje shtet demokratik nuk qendron mbi Kushtetuten e vendit.

Megjithse nuk e kam shikuar akoma dekretin e Presidentit te Repuplikes por vetem ato cfare shkruanin gazetat e Zeri i Amerikes  por nese vertete z Topi nuk ka shenuar ne dekretin e tije se ne cfare nenesh dhe ne cilat raste konkrete Kryeprokurori ka shkelur kushtetuten fare mire dekreti i presidentit mund te ankimohet si i pa mbeshtetur ne Kushtetuten e Shqiperise e respektivisht i pazbatueshem.

Po ne kete kuader institucionet e shtetit shqiptar jane perfaqesuese te zgjedhura te popullit shqiptar e per pasoje mbrojne dhe percojne me veprimtarine e tyre interesat e popullit shqiptar brenda dhe jasht territorit te Repuplikes se Shqiperise.

Tani ne kushtet e nje korrupsioni galopant  zhvillimi te papare te krimit te organizuar ne Shqiperi zevendesimi apo largimi i Prokurorit te Pergjithshem as nuk duhet te perbeje lajm por largimi i tije ne menyre te paligjshme e antikushtetuese duhet te perbeje jo vetem lajm por alarm per shoqerine shqiptare e institucionet perendimore qe monitorojne e subvensionojne Shqiperine pasi nje largim i tille nxjerr zbuluar qellimet e ideatoreve e ekzekutoreve te ketij largimi qe mesiguri nuk jane ne herbim te sundimit te ligjit e Shqiperi .

Pra nje shtet dhe pushtet qe hapur guxon dhe shkel Kushteuten e Shqiperise gjithcka mund te jete vetem shtet qe punon per interesin e shqiptareve nuk mund te jete pra thjesht nje shtet antisqiptar.

Nuk besoj se ka shqiptar me shpirt e zemer shqiptar e memorje normale qe te mos i shikoje interesat e Shqiperise te lidhura ngusht me Washingtonin e Brukselin e ne kete kuader a mundet Presidenti Topi te tregoje se cfare ka biseduar me z Solana ne Bruksel para dy diteve dhe a ka bere ndonje remtim pasi nese i referohmi deklerates se tije per shtyp me duket se dicka flet ne kete drejtim.

E them a mundet pasi e ka detyre kushtetuese te jete transparent me publikun shqiptar pasi nuk besoj se Brukseli e ka ftuar si kryetar kooperativet por si President i Shqiptareve.

Nese thyerje premtimesh e kontratash do ishin sporadike e te rradha nuk duhet te perbenin shqetsim por kur keto behen rruge e aq me keq mbase te programuara atehere duhet te reagojme te tere.

Shefi defakto i z Topi megjithse premtoje ne prezence te Prezidentit Bush gjate vizites se tije historike per shqiptaret se do zgjidhte president konsensual  guxoje dhe e thyeu tavolinen e konsenusit kur konstatoje se perfunimisht ortaku i tije z Nano e humbi karrigen presidenciale.

Por ne anen tjeter benjamini i zotit Berisha nen mesimet e fymen e tije genjen hapur nje nder perfaqesuesit me te larte te Brukselit z Solana megjithse perdite shqiptareve ua cane veshet se po punojme per integrimin ne BE e NATO atehere keto duhet te jne kembana alarmi.

Bashkombas te mij megjithse e dini por kam deshire qe tua kujtoj se me nje Kryeminister qe ka 13 vjet qe nuk i ka pare dyert e Washingtonin zyrtar e nje President qe guxon te mashtroje hapur Brukselin zyrtar ku dhe mbas kater muajsh nuk ka arritur qe te marre asnje urim formal e jo me ftese per te vizituar Shtepine e Bardhe megjithse ceshtja jone kombetare ka zene vend te pare ne politiken e jashtme te superfuqise se botes jo vetem qe nuk ka shanse tju garantojne prosperitetin e integrimin por fatekeqesisht me duhet te them se nese shqiptaret nuk reagojne dite me te veshtira do e vine per Shqiperine per te mos thene ndryshe.

Nese pranojme perseri qe e futemi nen diktaurn kriminelo komuniste ne ne te vertete nuk mereitojme nje te ardhme me te mire.

 

AJET DELAJ
NEW YORK, 23 nëntor 2007

 


Komente nga lexuesit

Koment nga GUEST më 2007-12-09 22:57:36
Pergezime zoti Ajet, me ne fund gjeta nje shkrim objektiv ne gazeten B alli i kombit. Une nuk jam as Demokrat, as Socialist dhe as Ballist por jam Shqipetar dhe gezohem kur lexoj shkrime objektive. Everteta eshte se Berisha si ish komunist fanatik nuk ka asgje te perbashket me demokracin dhe cdo perpjekje per te vertetuar te kunderten eshte hipokrizi. Dhe njehere urime gazetes dhe Ajetit. Dritani USA


International
English
Faqe interaktive