Faqe kryesore arrow Arkivi i artikujve arrow Politika arrow Ismail Kadare kërkon që të hapen dosjet e komunizmit
Ismail Kadare kërkon që të hapen dosjet e komunizmit PDF Print E-mail
16 Tetor 2006
Article Index
Ismail Kadare kërkon që të hapen dosjet e komunizmit
Page 2
Page 3
Page 4
Page 5
Komente

Koment nga GUEST më 2007-04-18 16:05:15
Jam plotesisht dakort,per hapjen e dosjeve te felliqura te diktaturus se eger enveriane komuniste.Populli shqipetar ka te drejte te dije,dhe te mesoje te verteten se si i eshte futur thika pas shpine,prej krimineleve te diktatures.Perkrah mendimin e shkrimtarit dhe SHQIPTARIT tone te famshem ISMAIL KADARE.Jam krenare qe jam shqiptare si ai dhe qe jam bashkekohore me te. diktatura enveriane duhet demaskuar para pop.shqipetar dhe para botes.per krimet e shemtuara qe ka bere.Nuk duhet ti mbajne ne pushtetin demokratik ISH KRIMINELET eEnveri diktator. Ata kriminele duhen demaskuar pa meshire pasi ata jana ARMIQTE e vertete te shqiperise dhe shqipetareve.Duhet punuar dhe propoganduar shume qe te ngreme opinionin publik shqipetar se keta KRIMINELE duhen deklaruar se jane shume te rrezikshem per DEMOKRACINE "FOSHNJE" qe sapo ka lindur ne Shqiperi .TE mos harrojme se ish kriminelet e MORREN PUSHTETIN EKONOMIK NE SHQIPERI ME ANET ME TE NDYRA(ME VJDHJE BAKSHISHE DUKESHFFRYTEZUAR POSTIIN ZYRTAR SHTETEROR, DUKE VJEDHUR E SHITUR NDIHMAT QE VININ NGA JASHTE VETEM PER POPULLIN EVARFER ETJ ETJ MANIPULIME. KETA SHUSHUNJA KOMUNISTE NUK DUHEN LEJUAR TE NA PIJNE GJAKUN AKOMA .JU BEJ THIRRJE TE GJITHE BASHKEATDHETAREVE TE MIJ KUDO QE JANE T'I DISKRITITOME DHE TE FLASIM DHE SHKRUAJME SA ME SHUME BRENDA DHE JASHTE ATDHEUT PER TE ARDHMEN DHE BEGATINE E ATIJ KOMBI TE SHUME VUAJTUR.TA PASTROJME KOMBIN NGA KRIMINRLET DHE SHUSHUNJAT KOMUNISTE.TA MBAJME PUSHTETIN TE PASTER NGA KRIMINELET, TE KORRUPTUARIT DHE TE PA AFTET. T'JA KALOJME STAFETEN RINISE TE NDERSHNE ,TE PA INFEKTUAR NGA KORRUPSIONI. 
NGA NJE NENE 60 VJECARE ME  
BANIM NE SHTET E BASHKUARA TE AMERIKES PREJ 16 VJETESH, 
ZOTI NA E BEKOFTE SHQIPERINE

Koment nga GUEST më 2007-05-08 16:32:46
i lexova te gjitha shkrimet te plerat duhet te perfundojne ne 
koshe te plerave ose ne esfel te gomarve

Koment nga GUEST më 2007-05-21 11:55:49
Kadareja vertet eshte nje shkrimtar i rralle e i teper madh per letersine shqiptare,megjithate ka shkruar ne te dy epokat,si gjate e para rrezimit te diktatures(biles me shume ne kete ane)edhe mbas rrezimit te saj keshtuqe pervecse eshte si te thuash me te dy anet,dhe qe nuk eshte i painfluencuar e i dozuar nga doktrina e kuqe e forte Enveriane,te ciles mire a keq i sherbeu me zell e cfaredo pretendime qe mund te nxjerre tash s'jane reale e shume te qarta kur e hymnizon e kur e denigron te njejten gje,keshtu s'di cilen ane te marresh nder to qe ai referon ne nj moment apo nje tjeter,pasi faktikisht jane shume konjucturale e si sherbejne objektivitetit politik shqiptar...sido qe ai ka shume informacion nuk e jep ate kur duhet e nuk gjen tek ai ate stabilitet real mendimi mbi te cilin mund te mbeshtetesh ne nje situate te caktuar...so me mire te qendroje jashte politikes,kur nuk i sherben objektivisht...vec e mjegullon situaten me teper...!!!;Tim Kondi,New York

Koment nga GUEST më 2007-07-11 15:28:03
"Jeta eshte nje komedi per ata qe kuptojne dhe nje tragjedi per ata qe ndiejne". 
Duke shpalosur realitetin e fshehur komunist per me shume se gjysme shekulli , bota do te kene shansin te njohi shqipetaret qe kane bere nje pune te ndershme dhe fytyra e tyre e paster do te qeshi per komedine qe ata kane pare dhe do te qaje per tragjedine qe kane perjetuar. 
 
Me respekt 
stq 
 

Koment nga GUEST më 2007-09-14 11:29:23
Po nuk ihapen dosjet Shqiptaret ,.qe i mjeri dhe imadhi kadare thot,ne do te kerkojm ti hapin sllavet,greket ,italianet,kinezt pse jodhe turqit. Po per ke dosje behet fjal per ato para 90 apo pas 90 qe paskali ka qen pasgrekve dhe kerkon qe te mos hapen .Po kadarea edi qe ato te para 90 jane vjetruar dhe nuk jane mirmbajtur le te filloj ku njeri i math i pari te shkruaj,ta filloj qe nga rusia Le ta filloi kjo pen e art. Nen Tereza mori cmimin nobel se jeton  
te me te vobektit dhe indimonte ata,kurse ti o i madhi kadare ke jetuar me ata dhe u di ature cfar kan shkruar ata neper dosje e cfar nuk kan shkruar,filloje kadare se ai eshte cmimi nobel per tu.po nuk ta dha bota ta kan dhene Shqiperia me respekt A .DULAJ Florida

Koment nga GUEST më 2007-09-21 18:09:16
Ne SHqipetaret jemi te pa fat dhe injorant. 
 
Jemi te pa fat sepse kur prisnim qe dosjet te hapeshin dhe Ramiz QELBESIRA me gjith zagaret e tjere te byrose politike 
me dosje ne qafe te varreshin te dera e komitetit qendror kjo 
nuk ndodhi.Fale Sali Berishes 
Kur prisnim qe anetaret e komitetit qendror ti shikonim te varur 
te pishat e bulevardit,nuk i pam. Fale Berishes. 
Kur prisnim qe Sali Berisha duke pasur mbi 70 per qind te vendeve ne parlament te ndronte kushtetuten dhe te vendoste me ligj qe e githe nomenklatura e larte e komunisteve te mos kishin te drejte prone dhe te drejte vote per te pakten 30 vjet, 
nuk e beri.GJejeni vet kush eshte Sali Berisha. 
 
Jemi injorante sepse akoma se kemi kuptuar se fare u be e 
fare po behet. 
Jemi injorant sepse votojme Sali Berishn dhe jo ate parti qe  
do ti bente comunisteve ate qe meritonin.Nuk e kam fjalen 
per masen e madhe te njerezve qe hynin ne parti per te zen nje vend pune,por per ata qe e prisnin litarin dhe qe Sala ia 
kurseu. 
 
Me respekt 
edj

Koment nga GUEST më 2007-10-02 15:35:52
Te kundertoshe mendimin e Z.Kadarese,duheshe te jeshe deri 
diku i atije niveli por meqense eshte fjala per intereste e atdheut 
do ti mirprisja te gjitha komentet.Une si shqiptare jam edhe nuk 
jam per hapjen e dosjeve,nje ndere arsyete kryesore eshte se 
nuk ka kushe ti gjykoje,mbasi siq dihete juristet e pare qe mbaruan ne kohen e plurarizmit Qeveria demokratike i shperhndau ne biznese private e piramidale.Pra siq eshihni te hapesh dosjete dotethote tjua besh qefin te ghithe komshive mbasi tegjithe e dime se vetem nje pakeice dota kenaqete ndersa shumica me tegjitha trojet SHqiptare do ta vuante perqarjene.Me besoni vellezer jo vetem dosjet jane broblemi qe monizmi la ne vendin tone por jane shume aq shume sa po te meremi me to do ta pesojme si historia e tre fshatareve kure u kthyen nga kurbeti.Qe thoni juve ata kishin nje grindavec ne fshate qe i pati hape shume probleme fshatit dhe nje dite fshati e denoi me varje, por ne fjalen e fundit grindaveci kerkoi qe kure ta varrosin tja lane litarin perjashta varrit.Keshtu kure u kthyen tre bashkefshataret e grindavecit pane varrin e tije dhe filluan te komentonin litarin qe ja kishin lane perjashta.Meqense nuke u pajtuane me mendimet e tyre filluane te ziheshin deri sa u vrane njeri me tjetrin.A duhet edhe ne te gjithe SHqiptaret te meremi me punen e litarit?  
Urime nga zemra LONDON

Koment nga GUEST më 2008-01-18 14:44:19
Besoj se te presekutuarit nuk do te bien viktim e ketyre servilave te komunizmit asnje i presekutuar ska nevoje te kete diskutime me kto servila komuniste. Te gjithe blloku i ashuquajtur i asaj kohe duhet ti kaloj gjygjit te hages Duke filluar me krye prokuror Plehren R.Alia e te ndyren Hoxhes.me radhe Diskriminimin qe ato kane bere duhet ta paguajn.Kto plehra i lane shqiptaret rrugeve te botes me te varferit dhe me injorante ne bote .220000 refugjate ne brindisi asnje nuk dinte italishten .asnje anglish cfare donin te benin kto ndyresira.Ne kerkojme qe kto ta paguajne njesoj sic e pesuAM TE GJITHE SHQIPETARET.KUDO NE BOTE.

Koment nga GUEST më 2008-01-21 12:49:12
Kadare thote:Te persekutuarve ende s`u eshte kerkuar falje..Po ky i madhi kadare i ka kerkuar falje viktimes se tij, qe e la te pa afte per gjith jeten..nga torturat dhe inxheksionet qe i bene ..Ai vete e ka pohuar .. ne librin Pesha e Kryqit.. ku thote..Shoket e mi te policise e zhdepnin ne dru kete djale...Dosjet Kadarea me shoket e tij si gazi Dedja e vete presidenti ne ate kohe.. i kane regulluar mire .. por do kete dhe te ruajtur ne vende te tjera...Mbase nje dite do te dalin te vertetat... 
 
Gezuar.. Gezuar Vitin e ri 2008.. Qofte per ju dhe te gjithe shqiptaret kudo qe ndodhen.. nje vit i mbare me plotesimin e deshirave ... Gezim.. shendet dhe lumturi ne familje. 
L.L. New-York 

Koment nga GUEST më 2008-01-21 14:48:16
kush do i hape dosjet?sali berisha ?ne ato vite gjithcka u perpilua me saktesi nga i ndyri ramiz.vuri ne krye te partive te gjithe veglat e veta. 
po ky sahanlepiresi qe i ka thurur kaq lavdi dhe romane partise si do ja beje?per mua ismail kadere eshte vetem nje shkrimtar qe e kthen andej nga fryn era.por per me teper eshte nje antikombetar i cili i ka cilesuar popullsine tironce si mbeturina te turqve.ja ky eshte ismail kadare.International
English
Faqe interaktive