Faqe kryesore arrow Arkivi i artikujve arrow Aktualiteti arrow Krizë apo ngërç, gjithsesi duhet zgjidhur
Krizë apo ngërç, gjithsesi duhet zgjidhur PDF Print E-mail
07 Dhjetor 2009
Per hir te se vertetes duhet thene se e verteta eshte nje dhe vetem nje po gjithashtu  duhet thene se kur mardhenjet e ndersjellta te shoqerise , grupimeve politike apo shoqerore jane komplekse mund te interferojne disa te verteta dhe cfare eshte me rendesishme ajo nuk mund te jete  monopol i vetem njeres pale.

Me kete dua ate them qe nese ekziston vullneti i mire per consensus e padyshim apo detyrimisht duhet te ekzistoje pasi nese  njera pale kerkon te monipolizoje te verteten atehere ajo kalon shume me e forte ne kahun tjeter e behet boomerang per ate pale qe kerkon ta marre peng.

Ketu nuk behet fjale per interesat e individeve te vecante kushdo qofshin ata por kure perplasen grupime atehere ketu luhen fatet e vendit e mendoj se shqiptaret tashme e dine se cfare do te thote nje perplasje e tille e aq me teper nese politika shqiptare kerkon ta perserise tragjedine qe historian a ka treguar se populli shqiptare do e paguaj perseri se ne fund te fundit politikanet do e gjejne gjuhen e perbashket ashtu sic e kane gjetur edhe ne te kaluaren fatekeqesisht duhet thene mbas tragjedive.

Tani te qasemi ne qendren e krizes dhe shkaqeve qe e prodhuan ate qe eshte mosnjohja e zhgjedhjeve qe per hir te se vertetes nuk eshte nje fenomen  ri ne Shqiperi por ajo qe eshte e re ne kete process eshte vete sandarti i zgjedhjeve te Qershorit qe dukshem ka qene me i larte se  zgjedhjet e kaluara.

Mirpo cdo njeri ka te drejte te konstatoje ketu nje kontradite te madhe ndermjet rritjet se sandartit te zgjedhjeve dhe vazhdimin e mosnjohjeve te zgjedhjeve nga ana e pales humbese se pakut ligjerisht gjithnje e gjithmone sipas ligjit te “Maliqit”.

Futja e dixhitalizimit te ketyre zgjedhjeve i gjeti te papregaditur profesionistet e manipulimit e transformimit te vullnetit te shqiptareve ne njezet vjetet e fundit qe duhet thene qe kete profesion nuk e kane zhvilluar e aplikuar thjesht per interest e liderve urdhrave te atyre qe kane perfaqesuar por thellesisht per interesat e veta personale packa se pushtetareve jo se nuk ju ka konvenjuar .

Mirpo duhet thene edhe nje e vertete e madhe se gjithnje votat jane manipuluar ne interest e mazhorancave qeverisese ekzistuese pasi gjithmone mazhorancat kane pasur me shume resourse e askush nuk ka te drejte te artikuloje nje pale si mafjoze e hajdute vote e veten shenjt , pasi pushteti ka bere disa rotacione ne keto 20 vjet qe per hir te se vertetes e djathta ka arritur tre  here sandarte te larta ne zgjedhje ,92,94 e 2009 .

Tani cfare ka ndollur pas zgjedhjeve te qershorit me opoziten qe ne ditet e para ishte pak e hutuar e konfuze dhe vetem me kalimin e kohes filloi te behej me e vendosur ne kerkesen e saje per mosnjohjen e zgjedhjeve e qartesimin e arritjes se objektivit te saje politik.

Duhet thene gjithashtu se shqiptaret nuk jane te familjarizuar me kamerat dixhitale pasi eshte nje teknologji qe ka hyre vone ne Shqiperi por jane mjaft te rendesishme ne zbardhjen e krimeve ketu ne perendim.

Nese i referohemi me emrin e vertete krimit electoral tashme opozita e ka vertetuar ate me kamerat e vendosura ne qendrat e numrimit pasi nese nuk gabohem pervec dixhitalizimit zyrtar ka pasur edhe nje kamer tjeter te nje organizate joqeveeritare qe i ka dhene rezultatet me perpara se KQZ e shtetit por i nevojitet vetem gjykata per ti paraqitur dhe meqe nuk ka besim tek sistemi i drejtesise po kerkon nje fare menyre nje juri popullore per te vertetuar krimin elektoral.

Qe nga KQZ kolegji zgjedhor e me pastaj partia e mazhorances politike e pastaj Qeveria u vendosen ne rresht per te mos i rinumruar votat apo per te mos i hapur kutite jo se kishin njohuri  se vertete vota ishte manipuluar por duke ju referuar zgjedhjeve te kaluara ekzistonte bindja e brendeshme se ishin manipuluar ne favor te pushtetit sic kishte ndollur gjithnje ne 20 vitet e fundit.

Ne anen tjeter asnjeri nuk duhet qe aprirori te shfaqe mozbesim tek sistemi i drejtesise ne shqiperi pasi jemi 20 vjet ne pluralizem e drejtesi ka  marre fonde te mjaftueshme nga buxheti i shtetit e institucionet perendimore per tu trajnuar e fituan pamvarsine e nevojshme ne nje system demokratik .

Mirpo opozita e beri nje test me drejtesine ndermjet Partise Demokristiane dhe rezultoj nul fare pra nuk reagoje kur mbi bbazen e padise me se pakti ne menyre urgjente duhej te bllokonte proven e krimit(kutite e votimit) te qarkut te Shkodres per kete opozites i lind e drejta e zbardhjes te se vertetes nepermjet hetimit parlamentar.

Mirpo a ka te drejte  pozita ne ushtrimin e pushtetit kushtetues qe ja kane dhene te tera institucionet e vendit sigurisht qe PO pasi cdonjeri mund te thote se komisionet kane qene pluraliste e ato nuk kane vene asnje njolle ne fitoren time.

Ashtu sic e thashe edhe me lart zgjedhjet ne Shqiperi ka 20 vjet qe i kane kthyer ne biznes fitimprures se pari komisioneret duke perfituar ne menyre te paligjshme dhe cfare eshte me e keqja nuk jane ndeshkuar asnjehere pasi edhe kur ka bere muuuuuu puna e tyre  i ka mbrojtur pushteti i radhes pasi ka qene  gjithnje ne favor te tije.

Mirpo kjo krize ky ngerc me dy te verteta i duhet gjetur nje zgjidhje e pranueshme per te dyja palet pasi PS megjithse nuk e thote hapur problemin me te madh e ka me komisioneret e vete sesa me PD  qe gjithsesi ndeshkimi i komisionereve kesaje radhe do te prodhoje patjeter standarte per zgjedhjet e ardhshme.

Ne anen tjeter duhet thene edhe nje tjeter e vertete e madhe qe qeveria Berisha nuk ka pasur asnje plan per te manipuluar voten e padyshim nuk eshte invilvuar ne nje krim te tille e kete e tregon dhenja e konsensusit te gjere per Kodin Zgjedhor e dixhitalizimin e zgjedhjeve per here te pare ne Shqiperi .

Nuk duhet harruar se camerat dixhitale kane qene edhe ne 2001  e 2005 pasi nuk po flasim per 97 qe socialistet e kthyen zgjidhjen per momentin ne mandat 4 vjecar

Per te mos qendruar ne pozicionin e kritizerit e konstatuesit qe natyrisht eshte nje pozicion komod por po jap versionin tim te nje marveshje te mundeshme politike ne menyre qe kriza te zgjidheet dhe sanddarti i zgjedhjeve te ardhshme te garantohet e natyrisht te punojme qe te ndryshojme te gjithe ne raport me demokracine e kulturen e saje te komunikimit e konsensusi.Pa konsencus nuk ka politike.Pa politike consensuale nuk ka zhvillim e integrim, jetojme nne kohen e globalizmit e duhet te sillemi sit e tille larg ekstremizmave.

1-      Futja e opozites ne parliament

2-      Ngritja e komisionit hetimor parlamentar e hapja e kutive ne tre qarqe qe ka kerkuar opozita

3-      Shkarkimi i kolegjit zgjedhor e KQZ dhe ringritja e tyre me afat te percaktuar

4-      Lenja ne dore te pozites ceshtja e zgjedhjeve te parakoheshme nese vertetohen pretendimet e opozites.

5-      Dergimi per ndjekje penale i te gjithe komisionereve te te tera niveleve qe ju vertetohet fallsifikimi.

6-      Mosperdorimi i presionit te rruges per kete ceshtje  pamvarsisht rezultateve te  

Hetimit.

       

E them kete se askush tani per tani nuk asnje prove qe manipulimi i zgjedhjeve me siguri ka ndollur  eshte organizuar nga qeveria apo parlamentaret e rinj per kete arsye duhet arritur marvesha e duhet te vazhdoje qeverisja . Qeverisja nduhet te nderpritet vetem nese qeveria bindet gjate procesit te hetimit parlamentar qe vertete mazhoranca eshte ilegjitime.


AJET DELAJ
NEW YORK

 


Komente nga lexuesit

Koment nga GUEST më 2009-12-14 01:01:51
Mendoje se qeverija eshte ne ligjenimitet ne emer te marveshies qe zoterinjet berisha e rama bene per zgjedhiet e 28 qershorit ,mbasi me ligjin qe votoje sovrani nuk perfaqsonte vullnetin e tije por shprente interasat e berishes e rames dhe klikes se dikurshme komuniste , fakti qe ps dhe klika e saje bertasin eshte qe opinioni shqiptare e nderkombetare te largohet nga e verteta , ligji qe eshte ne fuqi per zgjedhiet u sherben klanit bolshevik dhe jo atyre qe perpiqen per shqiperin e shqiptare , mendoje qe as berisha as dhe ps nuk mendijne qe PARTIJA E SHQIPTAREVE ESHTE SHQIPERIJA . athine


International
English
Faqe interaktive