Faqe kryesore arrow Arkivi i artikujve arrow Çeshtja Kombetare arrow Dhuna e Podgoricës kundër shqiptarëve, po i detyron ata të shpallin Autonominë
Dhuna e Podgoricës kundër shqiptarëve, po i detyron ata të shpallin Autonominë PDF Print E-mail
30 Mars 2010

Dhuna,diskriminimi dhe gjenocidi  i vazhdueshem  shteteror i Podgorices kunder shqiptareve, po i detyrone ata, qe te kerkojne  dhe  shpallin  sa me shpejt Autonomine  e trojeve te tyre brenda shtetit malazez.           

  Autonomine e  shqiptareve ne Mal te Zi e kerkone koha dhe  ate nuk mund ta ndali dot  me askush
             Populli shqiptar,qe jetone ne trojet e tij  autoktone shekullore nen Mal te Zi,si ne Ulqin,Tivar,Podgorice,Tuz(Malesi),Plave,Guci,Rozhaje e tj, eshte vazhdimesi e panderprere natyrore dhe homogjene e pjeseve te tjera te kombit tone te famshem iliro- arberor(shqiptar), qe historia boterore e njehe  dhe e nderone ate  si me  te vjetrin ne keto treva europiane,duke e quajtur kete  hapsire edhe  Gadishulli Ilirik,i cili u ndryshua para nje shekulli ne Ballkan nga pushtuesit e huaj sllav,grek dhe turq.

 

Ky popull liridashes,bujar,paqesor dhe heroik, ka qene gjithmone  shumice  ne keto  treva dhe i ka ruajtur  vazhdimisht trojet e tij  neper shekuj  me nje trimeri te rralle e sakrifica kolosale nga rreziku i invazionit serbo-malazez.Ne te njejten kohe,ai  gjithashtu ka dhene nje  kontribut  teper te madhe  edhe per  mbrojtjen e qyteterimit perndimor dhe te paqes e lirise,ne kete pjese te Europes,qe ishte shndrruar ne shesh luftrash e betejash te pergjakshme  e grabitqare prej okupatoreve  tane barbar sllavist e osmanllinje, te cilet u dynden  me egersi nga  jug-lindja e Azise dhe u vendosen ne kete rajone si pushtues e kolonizator.Megjithse shqiptaret e  ketyre  viseve dhane nje ndihmese kaq te fuqishme  per te gjithe perndimin,duke thyer e shpartalluar me turp taboret e krajleve e te sulltaneve dhe penguar  marrshimin e ushtrive te tyre  shkatrrimtare  drejt  thellesive te kontinentit plak,historia  dhe kombet e medhenje europian u sollen shume keq me ta, te cilet jo vetem qe nuk   i vlersuan  fare sakrificat e tyre,por edhe i prene ne bese e i denuan ashper,duke i  lene qellimisht  te vetmuar,te pergjakur  e ne roberine  e te tjereve dhe duolen hapur ne krah te forcave pushtuese e terroriste te asaj kohe.Qysh nga dita qe  bisha fashiste malazeze e pushtoi  kete pjese teritori  te kombit tone me forcen e armeve dhe perkrahjen e Fuqive te Medha e te Rusise Cariste,populli yne i ketyre krahinave ka  perjetuar gjithmone vetem vuajtje, dhune, denime, tortura, burgosje, vrasje, gjenocid e spastrim masiv etnik nga okupatoret e eger cernogoras.  Ashtu si dikur ishe Mbreteria e Knjazeve te Cetinjes,por edhe shteti i mevonshem e i  sotem malazez dhe klanet e tij kriminale, vazhdojne te ndjekin nje politike  te eger antishqiptare.Ata nuk e kane konsideruar asnjehere kete pjese te popullit tone si pjestar dhe qytetar te atij shteti,por i  quajne  ata si te huaj,duke i trajtuar dhe luftuar vazhdimisht  me  cinizem e urrejtje raciste, vetem per shkakun se nuk jane sllav.Pushtetaret  aktual malazez,per te ralizuar qellimet e tyre  obskurantiste te sllavizimit te shqiptareve dhe  te trojeve te tyre etnike,kane aplikuar dhe po perdorin ne vazhdimesi metodat me brutale dhe format me ekstreme, te dhunes e te krimit qe njehe njerzimi.E gjithe historia e vjeter dhe e re e ketij populli,nen zgjedhen e hordhive  cerrnogorase,te knjazeve te dikurshem e te sotem, eshte e mbushur plote e perplote me tragjedi e masakra te pergjakeshme  e periodike.Ato nuk kane te ndalur asnjehere dhe ne pershtatje me interesat dhe oreksin e gjahtareve te Podgorices per gjak shqiptari, po behen  gjithmone e me te ashpra,ashtu sic ndodhi  kater vjet me pare,me 9 shtator 2006, ku u  arrestuan 18 djem djem e burra te Malesise tone Martire,u vrane 4  te moshuar qe duolen ne mbrojtje te familjeve te veta dhe u rrahe pa dallim e ne menyren me makabre nje popull i tere ,foshnje,femije,gra edhe pleq. Megjithse gjaku  i derdhur  i ketij populli mbuloi dhene e skuqi tere rruget, njesoj si ne  kasapanet e Sebrenices e  te Recakut te shkaktuara po nga neonaziskinet e tanishem serbo-malazez,askush nuk e ngriti zerin dhe te gjithe i mbyllen syt sikur te mos kishte ndodhur asgje,bile  nje veprim te till  kaq te ulet e bene edhe lideret pashallar te demokracise se shtetit shqiptar(Presidenti,Qeveria e Parlamenti i tij),te cilet me heshtjen e tyre prej te vdekuri,ne menyren me te turpeshme, me  te neveritshme dhe me mercenariste u bene ortak dhe u rreshtuan perkrah me kasapet e Ballkanit,duke e ndihmuar armikun tone shekullor cerrnogoras ne realizimin me sukses  te ketij skenari te madhe e te zi krimi  antishqiptar.Vetem Tempulli i Lirise, Keshtjella e Madhe e Demokracise dhe  Simboli i Drejtesise boterore,Shtetet e Bashkuara te Amerikes  dhe Diaspora jone patriote pertej Atllantikut me shoqatat e saj atdhetare  si”Malesia e Madhe ne Detroid,Fondi i Malesise, Dede Gjon Luli,Ana e Malit,Fronti i Bashkuar Shqiptaro-Amerikan,Plava e Gucia,  ne Nju Jork,”Martin Dreshaj”ne Peje e tj edhe disa gazeta kombtare shqiptare dhe ato elektronike si “Iliria”,  ”Kritika”, ”Malesia.Org”,”Balli i Kombit”, ”Shekulli”, ”Fieri.com”, ”Korrieri” e tj,nuk u pajtuan  kurr me kete fushate, hitleriane e antinjerezore,por e cilesuan ate si kriminale dhe e denuan  me ashpersi,duke i  dhene edhe paralajmerime serioze xhelateve te zinje malazez,(Gjukanovic e Vujovic), me demonstrata te fuqishme para OKB-se,ne Uashington e tj,qe ta nderpresin  tragjedine e tyre,se mund te perballen me gjyqin e Hages,denimin e  qyteterimit europerndimor e nderkombtar dhe nderhyrjen e ndeshkimin e NATOS,njesoj sic e pesoi  edhe vellai i tyre, Sllobodani i Beogradit me hienat e tij serbe,qe u mbyllen pas dyereve te hekurta, e atje ku e kishin vendin e merituar.
            Aktualisht  shqiptaret ne Mal te Zi,pervec disa tradhetareve,qe u sherbejne me zell e besnikeri okupatoreve cerrnogoras,nuk kane asnje te drejte elementare  te ligjeshme,sipas standarteve nderkmombtare dhe demokratike qe njehe sot  bota  e civilizuar.Shteti shtypes i Podgorices,ne vazhdimesi, qellimisht dhe me force u mohone atyre gjithcka  kombtare,duke ja  u ndaluar  edhe te drejten e perdorimit  zyrtar te gjuhes amtare shqipe dhe te arsimit te larte  ne trojet  veta dhe brenda shtetit te tyre.Jo vetem kaq,por ai i detyrone ata me brutalitet qe te mesojne edhe gjuhen  serbe te pushtuesit cerrnogoras,ate gjuhe  te urryer per ta,qe nuk duan ta degjojne me fare,sepse kjo gjuhe i ka ndjekur gjithmone me thike,pistolete dhe pabesi pas shpine duke i rrahur,denuar,torturuar dhe vrare neper dekada e dekada me rradhe. Ne asnje vend te botes nuk ndodhe, qe nje popull i tere te privohet nga e drejta per te kujtuar e nderuar  simbolet, vlerat, festat,ngjarjet dhe respektuar figurat e veta te shenjta kombtare,sic diskriminohen bashkatdhetaret tane ne Mal te Zi.Pushtetaret cerrnogoras ,megjithse vjedhin  dhe grabisin  pa meshire te gjithe pasurine e pafund   natyrore te shqiptareve si, toka, prona, pyje,porte,miniera,biznese e tj,vazhdojne qe ti shtypin ata,duke i mbajtur ne roberi te plote dhe i kane lene  gjithmone ne  nje prapambetje te madhe ekonomike,mjerim, varferi dhe skamje te rende ,duke i detyruar qe ta braktisin vendin e vet dhe  pastaj gradualisht te realizojne me qetesi  sllavizimin e te gjitha trojeve tona,ashtu sic kane bere ne Tivar, Podgorice, Karabushkopolje, Plave, Guci,Rozhaje e tj.
            Shqiptaret  ne Mal te Zi,megjithse shpresuan  per nje kohe shume  gjate qe te  gezonin  edhe ata drejtesi e barazi  si te tjeret,kjo  enderr e tyre nuk u realizua  kurr dhe mbeti  vazhdimisht per ta “Molle e Ndalueme” me qindra vjet.Por kjo nuk do te thote se ata do te presin  perseri  pafundsisht,duke jetuar  ne pozita te tilla inferioriteti, qendruar me frike brenda shtepise  se tyre dhe nen tutelen e nje shteti te huaj,qe i trajtone ata si armiq dhe i fyen,vret e burgose  pa asnje shkak  e  per c'do dite.Ata e provuan  mjafte mire  per me se nje shekull, dhe e pane vet se shteti sllav  cerrnogoras dhe klanet e tij antishqiptare  nuk mund tu japi  kurr atyre asnje te drejte njerezore e kombtare,pervec se kamxhikut te policise,burgut te Shpuzit e te Goliotokut dhe sllavizimit te dhunshem ose me deshire,duke u bere cirilik me “ICA e VICA “dhe larguar nga kombsia e tyre arberore.Tani  populli yne nuk ka me se c'far te presi  prej regjimit te Podgorices,sepse nuk ka ngelur asnje rruge  e alterrnative tjeter dhe ka ardhur koha,qe ti dali zot vetes dhe fateteve te tij e te kerkoj me vendosmeri  e trimeri te drejten e vete te  ligjeshme e te pamohueshme per te shpallur Autonomine e Plote te Trojeve Shqiptare.Dhe kjo ne mos sot,apo neser do te ndodhe pa tjeter,sepse vetem nje Autonomi e till,(qe tashme e ka e pergatitur  vet Mali i Zi me sjelljet e tij),  do ti mbroje  bashkatdhetaret tane   dhe trojet shqiptare nga rreziku i madhe kercenues, qe po u kanoset vazhdimisht mbi koke,per ti shndrruar ne nje CAMERI te DYTE,duke i likujduar e zhdukur pergjithmone nga harta e kombit tone.Autonomia e shqiptareve nen juridiksionin e Podgorices,do ta ktheje kete teritor ne nje Kanton te fuqishem,ose Krahine te zhvilluar,e cila do te japi kontribute te medha edhe per vet shtetin multietnik malazez,si dhe do te rivendose  e  forcoje me shume miqesine dhe fqinjesine  e mire midis dy popujve e kombeve tane,te tronditur e shkaterruar nga pushtetaret kriminel cerrnogoras.  Ne e dime mjafte mire gjithashtu,se  shpallja e Autonomise se  shqiptareve ne Mal te Zi ne rruge demokratike(ashtu sic  fitoi  edhe vete ai Pamvarsine nga Serbia),jo vetem qe nuk do te pritet mire nga autoritetet shoviniste te ketij shteti dhe ato sllave e nderkombtare,por padrejtesisht edhe mund  cilesohet,denohet e ndeshkohet ashper prej tyre,si gjoja”Irredentiste”, ”Separatiste”,”Terroriste islamike e katolike”, ”Shqiperi e Madhe” e tj,e megjitate ai eshte dhe do te jete  nje  veprim i drejte,parimor,i domozdoshem,i ligjshem, demokratik dhe i pakthyeshem, sepse  e kerkone koha dhe vetem me te mund te thyhen prangat e roberise, fitohet Liria dhe  luftohet krimi,gjenocidi,aparteidi dhe racizmi sllav cerrnogoras,qe ka bere kerdine me  masakra mbi shqiptaret gjate shekujve e ne vazhdimesi ne mes te Europes se qyteteruar.Autoritetet malazeze kane kohe qe e ndjejne  friken e ketij “rreziku gjoja te madhe' dhe jane  shume te shqetesuar nga  nje veprim i till,i drejt dhe demokratik  i shqiptareve,prandaj  ata rriten  edhe dhunen ndaj  tyre,per ta paralizuar e vrare  qysh ne embrion ate.Por pamvarsisht nga burgjet,torturat  dhe denimet mesjetare qe po bejne ,ata  vetem mund ta shtyjne afatin e saj ne nje kohe tjeter  te aferme dhe  kurr  nuk do te arrijne qe ta ndalin Autonomine e shqiptareve,sepse ky popull hyjnor ka jetuar gjithmon ne liri  dhe pa okupator mbi shpinen e tij,duke thyer e hequr qafe edhe perandori te medha.Cerrnogorasit duhet ta dine mire dhe ta kene teper te qarte se ne te gjitha trojet tona kombtare, pamvarsisht se ne cilin shtet ndodhen ,zote te tyre  te ligjshem dhe me tapi  kane qene,jane dhe do te mbeten gjithmone  vetem shqiptaret e jo sllavomalazezet, prandaj  ata duhet  te heqin dore  nje here e pergjithmone nga keto plane e aventura te errta,te pergjakeshme  e grabitqare dhe te largohen prej andej per ne teritoret e tyre,duke zgjedhur rrugen e dialogut,te mirkuptimit,te respektit,te drejtesise dhe te demokracise,per tu marre veshe me shqiptaret,te cileve u jane marre me force siparfaqe teritoresh teper te medha dhe tani nuk mund te falin me asnje pellemb toke te shenjte shqiptare.Shteti i vogel malazez,nuk ka asnje interes dhe kurrsesi nuk duhet te hyje  ne konflikt me shqiptaret  edhe ne qoftse ata kerkojne Autonomine e tyre.Ne kohet e reja qe jetojme,do te ishte mire qe vet Podgorica zyrtare  ta mbeshtese kete veprim progresiv dhe demokratik,per te miren tone te perbashket,paqen,lirine,stabilitetin dhe zhvillimin e rajonit duke i kerkuar edhe falje popullit shqiptar per krimet e bera kunder tij neper shekuj,si dhe  per ti shperblyer atij ndihmen e medhe  qe  e beri  ate te pavarur. Pasoja  fatale dhe katastrofike do te vijne ne qoftse malazezet,te cilet  kane vrare e terrorizuar dhjetra  mijera shqiptar ne te kaluaren,do te zgjedhin perseri rrugen e luftes ,per t'ua mohuar me arme Autonomine shqiptareve  te kulturuar e paqsor,qe nuk kane thyer asnje xham makinash  e stacionesh policie,megjithse jane pergjakur e ndeshkuar rend e padrejtesisht prej tyre.Kjo nuk do te thote se populli yne  i atyre viseve eshte frikacak,perkundrazi historia,bile edhe vet Cetinja e njehe ate si djepi i trimerise dhe heroizmit shqiptar,por ai  ka kerkuar gjithmone rrugen e dialogut e te mirkuptimit ne zgjidhjen e problemeve me fqinjet tane dhe jo ate  ekstreme te ballafaqimit ushtarak,sic bejne  perhere shovinistet sllav ne veri dhe ata grek ne jug.Nje veprimi  te till  i ka ikur koha dhe ai,jo vetem qe nuk do te pranohet e tolerohet me nga askush,por edhe do te denohet nga te gjithe,prandaj qarqet e Podgorices,duhet te behen me te pergjegjshem e me te  permbajtur dhe te ruhen shume nga aventura te tilla,sepse ato mund ti shkaktojne atij konsekuenca  teper te hidhura,te cilat  mund shenojne edhe ndarjen perfundimtare  me kufi te perjetshem midis kombit tone arberor,botes demokratike e te qyteteruar perndimore me kriminelet sllav  cerrnogoras ,serb,maqedonas antieuropian.
Shqiperia nuk duhet ta lejoj  Malin e Zi,Serbine dhe Maqedonine qe te futet ne
NATO,pa u dhene me pare te drejtat   shqiptareve.
 Politika e jashteme,por edhe ajo e brendshme  e c'do shteti  ne bote, zhvillohet gjithmone ne  c'do kohe e situate,ne baze te interesave  te caktuara strategjike qe ka ai vend ,apo kombi i tij dhe percaktohet ne pershtatje te plote me to.Ky eshte nje parim i pergjithshem universal  per te gjithe dhe asnje veprim  diplomatik i vogel,apo i madhe,i thjeshte,apo i nderlikuar,i perspektives, apo i castit,nuk mund te  behet,duke dale jashte ketyre kornizave te caktuara te kesaj norme,sepse atehere ai behet i demshem dhe mund te shoqerohet edhe me  pasoja teper te renda e te pariparueshme per c,do popull,shtet,apo komb.Eshte per te ardhur keq,qe ne Shqiperi ka me se 20 vjet  qe po ndodhe  e kunderta, sepse shteti i  sotem shqiptar ne fushen e politikes se jashteme ka bere dhe po kryen ne vazhdimsi veprime shume te gabuara e te nxituara,te cilat jo vetem qe nuk i sherbejne aspak interesave  te popullit tone edhe atyre kombtare,por edhe bjene ne kundershtim  te plote  me to e u kundervihen atyre,duke shkelur rend  edhe  ligjet dhe kushtetuten e Shqiperise.
            Keshtu Qeveria Shqiptare,jashte c’do vullneti te popullit  te saj dhe te kombit tone,me nje naivitet foshnjarak te papare ndonjehere dhe me nje deshire e pasion te verber politik,nxitoi duke i njohur Malin e Zi  dhe Maqedonine si shtete te pavarura,pa u dhene me pare te drejtat bashkatdhetareve tane qe jetojne nen vartesine e Podgorices e te Shkupit,te cilet po ushtrojne nje dhune te eger  dhe gjenocid periodik  ndaj tyre,ne nje kohe qe ajo duhej te kishte bllokuar kete  njohje dhe te mbante nje qendrim te prer, derisa shqiptaret te merrnin te gjitha te drejtat e veta  ne ato shtete.Autoritetet cerrnogorase dhe ato te vetquajtura maqedonase,(sepse bota nuk i njehe akoma sit e tilla),te befasuara nga  ky qendrim kaq i pazakont,dallkauk e i trashe i Tiranes,qe nuk e kishin  pritur  dhe besuar kurr  se mund te ndodhte kaq shpejt,ja shperblyen menjihere  asaj kete te mire,duke ndermarre fushata  te reja krimesh e masakrash kunder shqiptareve ne Malesi,Tuz,Tetov,Presheve e tj ,si te pabese dhe vrases qe jane.Ndersa Greqia dhe nacionalistet e Athines,per te vjedhur vlerat historike te te tjereve ,rritur dhe fryre  artificialisht lavdine e kombit te vet dhe kenaqur oreksin e miqeve te tyre tradicional serbe,i bene sfide te gjithe Botes dhe e bllokuan  hyrjen e  Maqedonise ne NATO vetem per pune emri,duke refuzuar edhe njohjen  e shtetit te paverur te Kosoves,kurse lideret tane te Tiranes qe mund tu thuashe me te drejte sllavofil, vazhdojne akoma rrugen politike  te turpit,duke shprehur nje gadishmeri servilizmi te shfrenuar,per ta futur  sa me pare Malin e Zi dhe Shkupin ne kete organizate ,ne vend qe te bejne te kunderten,duke e lidhur vendimin dhe voten e Shqiperise si anetare e NATO-s  me te drejtat e shqiptareve ne keto dy shtete slllave kriminale.
    Nuk eshte me nevoja qe te  sjellim shembuj te tjere te kesaj natyre kaq vulgare te lidershipit shqiptar dhe ti analizojme  ne kete shkrim,sepse ato jane pafund,por ka ardhur  koha dhe populli jone sot kerkone qe shteti yne duhet ta ndryshoje  kryekepute sa me shpejt dhe menjihere politiken dhe qendrimin e tij  ndaj Malit te Zi,Serbise dhe Maqedonise, duke i dale zot te gjitha trojeve tona kombtare dhe bashkatdhetareve tane qe jetone ne keto shtete fqinje,te dhunuar, diskriminuar dhe  te shtypur gjer ne palce. Shteti  shqiptar si anetar me te drejta te plota i organizates veri-atllantike te NATOS-s,nuk duhet te lejoj kurr qe Mali i Zi,Serbia dhe Maqedonia te hyjne ne kete alence pa u dhene te drejtat shqiptareve,pa u kerkuara falje atyre,pa paguar te gjitha demet e pasojat e luftes, pa nxierre para drejtesise kriminelet  e ishe UDB-se e te armates jugosllave,pa u hapur Universiteti Shqiptar ne Ulqin,pa i dhene Tuzit komunen e pamvarur,pa njohur Pamvarsine e Kosoves, dhe pa u rinovuar e bere  te gjitha reformat e nevojshme.Ne gjithashtu  mendojme se edhe partite opozitare ne Shqiperi,si Partia Socialiste,PSD,Partia e Ballit Kombtar,Partia Demokristiane, e tj,qe po punojne vazhdimisht  me perkushtim  te madhe per forcimin e demokracise dhe te shtetit ligjor,ato duhet te merren shume seriozisht edhe me problemin e vellezerve tane ne Mal te Zi,Serbi e Maqedoni e te drejtat e tyre,duke e thene me me force fjalen e vet dhe duke u dale ne mbrojtje atyre, sepse deri tani nuk jane ingranuar  fare me kete ceshtje  madhore dhe e kane lene ate ne meshire te fatit dhe vetem ne duarte e disa pushtetareve te paskrupullt,te paafte ,qe po shesin cope cope edhe Shqiperine,pasi kombin nuk e njohin fare dhe e kane braktisur me kohe.Keto parti duhet te shkojne menjihere dhe  me urgjence  ne Kuvendin Popullor dhe te kerkojne me force qe shteti Shqiptar ti thote JO hyrjes se Malit te Zi,Serbise e Maqedonise  ne NATO,me qellim per ti detyruar kriminelet sllav,qe te permbushin  te tera detyrimet  ligjore ndaj shqiptareve dhe te drejtave te tyre ,si dhe obligimet ndaj demokracise ,per te qene anetar te denje te ketij pakti te madhe ushtarak,qe mbrone e garantone  paqen,lirine dhe demokracine kudo neper bote.

Nga :   Themi J.Tushe, Pashko Rr.Camaj
New York, march  22, 2010.


Komente nga lexuesit

Koment nga GUEST më 2010-04-22 00:59:15
Do te vije dita e madhe per ne shqiptaret kur te gjitha trojet tona te mbetura jasht trupit te memes Shqiperi te ribashkohen si nje trup i vetem.

Koment nga GUEST më 2010-04-22 00:55:37
Shqiperia duhet te jete e madh,ti kethehen tokat nga grabitesit greke mal i zi,maqedonia(bile nuk duhet quajtur shtet),te anullohen vendimet grabitqare te kongresit te Vjenes,asaj te ambasadoreve,etjmbledhje qe e copetuan ate

Koment nga GUEST më 2010-05-05 23:31:10
Mé Ca mall e Ca déshiré,até dité po e pres qé té bashkohén té gjitha trojét shqiptare qé Shqiponja dy krenare té shetité e LIRE. 
 
Mé 02.05.2010. 
m.b.Therandé.


International
English
Faqe interaktive