Faqe kryesore arrow Arkivi i artikujve arrow Çeshtja Kombetare arrow Policia maqedone ekzekuton katër shqiptarë
Policia maqedone ekzekuton katër shqiptarë PDF Print E-mail
12 Maj 2010

Policia e Maqedonisë ka vrarë natën e kaluar katër shqiptarë që po udhëtonin me një furgon pranë  fshatit  Sllivare e Epërme në rajonin e Radushës, në afërsi të kufirit me Kosovën. Sipas policisë maqedonase e cila ka qenë në pritë, "nga furgoni është hapur zjarr dhe policia është përgjigjur". Por ky version duket pak i besueshëm. U bënë disa raste që policia maqedone ekzekuton shqiptarë duke përdorur akuza të ndryshme të paverifikuara. Qëllimi i këtyre ekzekutimeve të kryera nën maskën e ligjit, është mbajtja nën frikë dhe terror i shqiptarëve të Maqedonisë.

 

  Furgoni ku u ekzekutuan katër shqiptarë

 

  Midis të tjerëve i takon edhe Shqipërisë t'i kërkojë llogari Maqedonisë për këto vrasje të shqiptarëve të cilat po bëhen tepër të shpeshta. Qeveria e Tiranës duhet të heqë dorë nga "marrëdhëniet e shkëlqyera" dhe të pakushtëzuara me Maqedoninë dhe t'i kushtëzojë ato me trajtimin që shteti maqedon i bën shqiptarëve të Maqedonisë. Duhet bërë e qartë se ekzekutime të këtij lloji janë të papranueshme dhe do të kenë pasoja për paqen në rajon!

 

 

Furgoni ku u ekzekutuan katër shqiptarë
Komente nga lexuesit

Koment nga GUEST më 2010-05-15 00:51:08
Shiko se si ekzekutohen shqipetaret e Maqedonis.ku jan udheheqesit e shqipetareve te ketij vendi.Se po prite ndim nga udheheqja e shqiperis ata jane miq me te gjithe ate qe u japin pare ata skan gale per popullin e tyre jo per maqedonin.

Koment nga GUEST më 2010-05-15 00:50:52
 
Duke lexuar shtypin maqedonas,u revoltova nga situata qe perseri shqiptaret ne maqedoni ngelen nen thundren e sllavit.Per te gjet dicka reale per situaten,shfletova faqet e"Balli i Kombit"-duke lexuar artikullin per rastin perkates plotesisht pajtohem qe qeverija e Tiranes te mer masa te repta kundra qeverise se maqedonise,se keto djem qe vriten kohet e fundit me preteks"kriminel dhe kontrabandist te armeve"jane djemt tane,kurse situatat mund te jene te montuara nga maqedonasit dhe policise se tyre.Taktika sllave per shqiptaret qe meren me politike duhet te jet e njohur ma.Nese nuk u mesuam me genjeshtrat dhe dredhinat sllave deri me tani,kur do te mesohemi?Nuk dij sa fuqi politike ka Balli kombetar,por i lutem kryesise dhe aktivistave te ballit te bejne c,mos qe ti mbrojne shqiptaret ne maqedoni,pasi partija e jone eshte e vetmja qe nuk do te pushoje derisa shqiptaret te bashkohen nen nji flamur ne trojet e tyre stergjyshore.  
 
Me nderime te perzemerta, 
Bardhyl Shatku-Chicago.SHBA 
 

Koment nga GUEST më 2010-05-15 00:49:32
kjo ngjarje asht shum tragjke per 
kto komandanta e popllit shqptar nse uk jem 
mi bashk slavomkedonski naj ban mire

Koment nga GUEST më 2010-05-15 00:49:14
Lavdi deshmoreve te kombit. 
Ne i nderojm ata, vetem duke ndjekur rrugen e tyre. 
Aminnnnnnnn

Koment nga GUEST më 2010-05-24 01:47:16
se pari lavdi deshmorve te kombit-e tradhetarve tan ju vjen kaha shum shpejt per llogardhenje,nuk di qka te them kjo ka qen prit prej dikujt prej shpiunave,po te kishin gjith ate municon qysh spekulojn sllvo maqedonas,nuk do ta kishin le gjall asnj qetnik gjall,po ka qen nje prt tradhetare ,


International
English
Faqe interaktive