Shqiptaret kane sepse te krenohen per ish-presidentin Gerald R.Ford!!
16 Janar 2007


Nihat Bakalli New York

Nuk eshte qellimi yne t’a merzisim lexuesin tone me kete shkrim ne lidhje me jeten edhe te bemat e Zotit Gerald R. Ford, mbasi ata jane vene ne dijeni “ad nauseam” nga shtypi ne shikim ose me shkrim  per ish-presidentin, qe solli stabilitet ne shtetin amerikan shum te trazuar te vitevet 1970. Ai nuk u-zgjodh “president” nga populli amerikan, por i sherbeu atij me te gjitha fuqite deri diten e fundit. Duke folur ne ceremonine perkujtimore kushtuar ish-presidentit te sapo-vdekur, Presidenti i Shtetevet te Bashkuar te Amerikes, Zoti George W. Bush tha nder te tjera: Ne mes te shum trazimevet, Gerald Ford ka qene nje shkemb stabiliteti…

Shkruani një koment (2 komente)
Lexoni më tej...
Nj jet luft kundr komunizmit, nj jet mall pr Kosovn
16 Janar 2007

Nga Sabit Abdyli, Zelandë e Re

Gjurmëve të kohës - Shaqir Xhemë Kabashi

 Shaqir Kabashi ishte një nder  pjesëtaret më aktiv të operacioneve angloamerikane për rrëzimin e regjimit komunist në Shqipëri, në vitet 1950-1953. Shaqiri lindi më 1927 në Kabash, fshat ky i njohur në Anamoravë  për sakrifica e flijime për çështjen kombëtare. Po përmend këtu disa prej flijimeve të familjes së Shaqirit: Gjyshi i tij, Ibrahim Ahmet Kabashi u vra nga forcat e Turgut Pashës 1910 bashkë me kushërinjtë e tij të parë, Adem e Mustafë Kabashin. Agushi, vëllai i gjyshit të Shaqirit, vritet më 1913 bashkë me 50 e më tepër kushërinj të tjerë nga forcat serbe, Tafa /kushëri/ vritet më 1943, Hamdi e Bajram Kabashi /kushërinj të parë të Shaqirit/ vriten në mars 1945, në malet e Kopilaçës në luftë me Brigadën e XVII – të  sllavomaqedone.  Hasani, komandant Batalioni /axha i Shaqirit/, plagoset për vdekje duke çarë pritën  në kufirin maqedonas - grek, me 28 nëntor 1945 /varri nuk i dihet/,  Rexhepi, zëvendëskomandant Batalioni  /kushëri i parë/ në dhjetor të vitit 1945 vdes në Florinë /Greqi/, Ibrahimi /vëllai/ në vitin 1951 vritet nga forcat e sigurimit shqiptar)*, Ahmeti  /kushëri i parë/  1953, i pushkatuar)* Gjemajl Aziz Azizi /1915-1995/ dënohet me 10 vjet burg për shkak se u kishte bë konak kuadrove angloamerikane: Shaqirit me shokë.  Sylejman Agush Rexhepi /1931-2004/ me 10 vjet  burg,  vëllezërit Jahi e Isamjl  Selmani me nga 6 vjet burg se ishin takuar me nacionalistet antikomunist: Ahmetin, Shaqirin, Ibrahimin e Beqir Bajgoren.

Shkruani një koment (4 komente)
Lexoni më tej...
Diktatura eleminoi athere Tirann kampione
16 Janar 2007

Skifter Këllici 

Historia e futbollit botëror njeh shumë skandale që kanë ndodhur brenda dhe jashtë fushave të futbollit-përjeshje të futbollistëve në fushë dhe jashtë saj,ndërhyrje të  tifozëve të njërës, a tjetrës skuadër,kërcënime dhe joshje të drejtuesve të klubeve ndaj gjyqtarëve,allisheverishe, shfaqje korrupsioni që kanë sjellë si pasojë përjashtime futbollistësh,trajnerësh, drejtuesish,por kurrë përjashtimin e ndonjë skuadre nga vazhdimi  i kampionatit.Dhe kjo sepse rregullorja e futbollit  nuk parashikon veprime të tilla..Nuk përfshihen këtu raste kur janë përdorur makinacione për të favorizuar një skuadër a një tjetër, sic ndodhi në sezonin 2005-06 në Itali,ku, si pasojë e procesit  të ashtuquajtur“calciopoli”, “Juventusit” iu  hiq titulli kampion dhe u dënua të luante në kategorinë e dytë, dhe “Milani,”Fiorentina”,”Lacio”, “Rexhina” etj.,u deturuan  ta fillonin kampionatin me disa pikë më pak.

Shkruani një koment (3 komente)
Lexoni më tej...
<< Start < Previous 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 Next > End >>

International
English
Faqe interaktive
Sondazhe
Cilën strategji duhet të ndjekë aktualisht Kosova?