Lvizja nacionaliste n Pej n vitin 1944
09 Tetor 2006

 

Shkruan Eugen Shehu

Në vorbullën e Luftës së Dytë Botërore,u përfshinë brënda një sizmike të paimagjinueshme pothuaj krejt popujt e Evropës.Por,veçanërisht popujt e ballkanit,të influencuar prej interesave të të mëdhenjëve u gjendën përballë krizash të brendshme politike dhe etnike,çka e bënte më të ashpër luftën midis tyre.Shqiptarët e mbetur jahstë kufijve të shtetit të tyre amë,duke besuar në të drejtën e tyre për vetvendosje dhe bashkim kombëtar,në bazë të pjesmarrjes së tyre në luftën kundër nazifashizmit,u hodhën në luftë për të realizuar dy prej aspiratave të kahmotshme të tyre.E para,ishte ëndrra e përgjakur për lirinë që do të vinte nga gryka e pushkës,dhe e dyta,sendërtimi i idesë emblematike për bashkimin e tokave shqiptare ( të coptuara padrejtësisht në Londrën e vitit 1913) përkundrazi krijimin e Shqipërisë Etnike.

Shkruani një koment (3 komente)
Lexoni më tej...
"Mashallahu" politik i Serbis
09 Tetor 2006

 

Nga Bekim Rexhepi

Edhe pse figurativisht futja e një preambule për Kosovën në këtë kushtetute serbe nuk qe ndonjë befasi e vetme dhe  në vazhdim si do që te jetë puna e kësaj kushtetute në te ardhmën e shtetit Serb, më duket më shumë se kaq ka manifestuar mosndryshushmërin politike dhe tendencën për ta tronditur Kosovën me aktvendime të njëanshme dhe skajshmërisht injoruse. Ndikimi i kësaj kushtetute serbe në Kosovë edhe për vetë serbet duket të jetë më pak e besushme dhe gjithashtu edhe me pak funksionale në jetën e përditshme të Kosovës.

Shkruani një koment (0 komente)
Lexoni më tej...
Deri kur Mali i Zi do t ushtroj terror gjenocidal mbi shqiptart e Malsis shqiptare?
02 Tetor 2006

 BAROMETRI DIPLOMATIK
Prof.Dr.Mehdi HYSENI

  • Derisa Shqipëria “demokratike” e Alfred Moisiut, e Fatos Nanos dhe e Sali Berishës  të ketë marrëdhënie të mira miqësore, të nxehta dhe  diplomatike ekonomiko-tregtare  me “Anshlusin” sllav të Ballkanit (Mali i Zi, Serbia, Greqia, Maqedonia dhe Bullgaria(!) 
  • Politika dhe diplomacia e falimentuar
    Historia e derisotme e pikëpjekjes fatkeqe dhe tragjike e shqiptarëve me serbomalazezët brenda territoreve të tyre të okupuara dhe të kolonizuara të Shqipërisë Etnike nga ana e Malit të Zi dhe nga Serbia, ka provuar se krijimi dhe normalizimi i marrëdhënie miqësore dhe paqësore  me këtë konglomerat  barbar serbomalazez, ka qenë vetëm një utopi dhe vetëmashtrim, që shqiptarëve u ka kushtuar me jetët e tyre, si dhe me copëtimin dhe  me kolonizimin shekullor të territorit integral indigjen të Shqipërisë Etnike.
Shkruani një koment (1 komente)
Lexoni më tej...
<< Start < Previous 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 Next > End >>

International
English
Faqe interaktive
Sondazhe
Cilën strategji duhet të ndjekë aktualisht Kosova?