Abas Ermenji - apostull i bashkimit kombëtar
20 Mars 2015

Abas Ermenji Sot , në datën 10 mars 2015, bëhen 12 vjet që nga dita kur u nda prej nesh një atdhetar që ia kushtoi të gjithë jetën e tij çështjes kombetare: Profesor Abas Ermenji. Ai lindi në Ermenj të Skraparit më 12 dhjetor 1913, në kohën kur Shqipëria sapo ishte copëtuar dhe Kosova e Camëria iu ishin bërë dhuratë fqinjëve tanë serbë dhe grekë  nga Konferenca e Londrës. Në fëmijërinë  e tij ai ndjeu revoltën e të rriturve ndaj kësaj padrejtësie historike dhe që në atë kohë pati dëshirën për ta korrigjuar atë padrejtësi duke ia ribashkuar krahinat e ndara trungut mëmë. Kjo dëshirë fëmijnore do të merrte një formë konkrete më vonë në angazhimin në Ballin Kombëtar.

Studimet fillore Abas Ermenji i kreu në Berat, kurse ato tê mesme në Gjimnazin e Shkodrës. Në vitin 1934 shkon me studime në Francë ku regjistrohet në Sorbonë në Fakultetin e Letërsisë  me specializim Historinë. Pasi përfundon me sukses studimet, kthehet në Shqipëri dhe emërohet Profesor në liceun francez të Korçës.
Këtu do të fillonte konkretisht aktiviteti i tij atdhetar. Në momentin e pushtimit fashist të Shqipërisë më 7 prill 1939 merr pjesë në organizimin e trupave vullnetare në përgatitje të rezistencës. Në 28 nëntor 1939 është një nga organizatorët kryesorë të manifestimit të rinisë korçare kundër pushtimit italian.
Për këtë arësye italianët e arrestojnë dhe së bashku me patriotë të tjerë e internojnë në ishullin e Ventotenes, nga ku lirohet pas dy vjetësh.
 

 

Shkruani një koment (0 komente)
Lexoni më tej...
Vjedhja e pronës private në Ulqin konsiderohet si ngjarje e vitit
30 Dhjetor 2014
E Drejta e pronës është e drejtë e njeriut

Nga Frank Shkreli

   Sipas një njoftimi në portalin e Komunës së Ulqinit, të martën u nënshkrua në hapësirat e komunës së atij qyteti marrveshja, midis Kryetarit të komunës, Fatmir Gjekaj dhe përfaqsuesit të kompanisë turke "Aqua Park & Entertainment", Sahret Hajdarpasic, për ndërtimin e një akva parku që konsiderohet se do të jetë më i madhi në Ballka i këtj lloji. Thuhet gjithashtu se në bazë të kësaj kontrate, kompania turke e cila sipas lajmeve për këtë projekt do të investojë 7 milionë e gjysëm dollarë, paska “marrë me qira” për 30-vjetë tokën ku do të ndërtohet parku. Në sipërfaqe, ky duket një lajm i mirë për atë zonë e cila ka shumë nevojë për investime dhe për një zhvillim ekonomik.  Deri këtu gjithçka në rregull.
Por ajo që lexuesi nuk mëson nga njoftimi zyrtar i komunës së Ulqinit dhe madje as nga mediat të cilat dhanë njoftimin në lidhje me këtë  marrveshje, është se toka e cila thuhet se kompania turke "ka marrë me qira", është pronë legjitime me dokumentacion tapie e familjes Rudaj nga Shtoji i Ulqinit dhe se pronarët e tokës nuk kanë dhënë miratimin e tyre për këtë projekt.  Familja Rudaj ka bërë një deklaratë për publikun me të cilën kundërshton vendosmërisht këtë marrveshje midis komunës së Ulqinit dhe kompanisë turke "Polin'', për të ndërtuar akva parkun në tokën e tyre që ua kanë lënë të parët, andaj marrveshja nuk ka miratimin e tyre dhe si e tillë marrveshja nuk ka vlerë. 
Shkruani një koment (0 komente)
Lexoni më tej...
Ismet Asllani hero që nderoi Gollakun dhe Kosovën
30 Dhjetor 2014


Ismet Asllani

Malësinë e Gollakut,   për nga  peizazhet, malet,  thyerjet , lartësitë e pyjeve   dhe   regjioni   hynë në   rangun e   bukurive të natyrës me pamje mahnitëse. Edhe përkundër rrethanave të pafavorshme për  të jetuar  atje,    braktisja e  banorëve e ka bërë të veten  nga e cila  shumë vendbanime janë   shpopullzuar pas  furtunave   dhe përndjekjeve  të vazhdueshme  nga pushtuesit   sllav  në   shekujt e fundit. Ajo anë , fatkeqësisht  u harruar edhe nga  pushtet  e ma vonshme  ,  po edhe të këtyre aktuale!
Malësia e Gollakut – krahinë kjo që shtrihet në pjesën verilindore të Republikës së Kosovës , shënon vijën kufitare me shtetin e Serbisë fqinje . Territori gjeografik i kësaj Malësie , administrohet nga këto komuna: Prishtina, Podujeva, Novobërda, Kamenica, Bujanoci, Vraja dhe Medvegja .

Shkruani një koment (0 komente)
Lexoni më tej...
<< Start < Previous 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Next > End >>

International
English
Faqe interaktive
Sondazhe
Cilën strategji duhet të ndjekë aktualisht Kosova?