Faqe kryesore arrow Arkivi i artikujve
Artikuj - Content Section Layout
Pseudo shkenca në shërbim të demonizimit të një kombi
08 Janar 2010
(Mendimi politik sërb për shqiptarët dhe Shqipërinë)

“Dhuna verbale gjithmonë i paraprin dhunës fizike”, Alber Kamy


Nga Valon Kurtishi


Marrëdhëniet në mes të kombeve/kulturave të ndryshme në periudha të caktuara historike janë shpeshherë peng i imazhit për tjetrin që zbulohet/imagjinohet, përpunohet dhe në fund edhe publikohet në forma të ndryshme nga politika zyrtare, rrethet shkencore, mediat apo në përgjithësi nga i quajturi “opinion publik” i një shoqërie të caktuar. I ngjashëm është rasti edhe me imazhin që është krijuar për kombin tonë nga ana e mendimtarëve të ndryshëm ballkanikë që në përgjithësi ngjajnë të jenë të kombësive sërbe e greke.
Që në të kaluarën më të largët historike për të përmendur vetëm kronistët e ndryshëm bizantinë, e veçanërisht në periudhën e vlimeve të fuqishme politike në Europën juglindore gjatë shekujve XIX dhe XX, një numër i madh i historianëve, antropologëve, politikanëve, publicistëve, udhëpërshkruesve, gjuhëtarëve grekë dhe sërbë kanë shkruar vepra të veçanta apo kanë përmendur në vepra të tjera shqiptarët dhe Shqipërinë. Janë trajtuar në këto vepra gjuha, kultura, origjina, karakteristikat antropologjike, etnopsikologjia, territori, religjioni, në përgjithësi çdo gjë shqiptare.
Dhe këto shkrime kanë në të shumtën e rasteve konotacione shumë negative për popullin tonë dhe kulturën shumë të pasur shekullore të tij. Këto shkrime në shumicën e tyre karakterizohen nga një rrymë e theksuar e shovinizmit, mosdurimit etnik, superioritetit kombëtar apo edhe urrejtjes racore për kombin tonë. Ky mosdurim ndaj etnisë tonë në shkrimet e këtyre autorëve ka marrë shpeshherë ngjyrime raciste të ngjashme me përshkrimet që autorë të ndryshëm të shkollës raciste në qytetërimin perëndimor u kanë bërë popullsive me ngjyrë të xhunglave të kontinentit afrikan në shekullin e XIX.

Shkruani një koment (0 komente)
Lexoni më tej...
NJOFTIM
08 Janar 2010
    Me nismën e Krytarit të Shoqatës së Miqësisë Suedi -Kosovë, dhe Nënkryetarit të L SH B-së për shtetet skandinave,z.Anders Wessman miku i madh i shqiptarëve, Shoqata e Miqesise Suedi  Kosove, sonte, më 6 janar, duke filluar prej orës 24 në mesnatë deri në ora 24 të datës 7 janar’09, për të dhjetin vit me radhë, në shenjë protestuese ndaj pushtetarëve qeveritarë të Sërbisë, fillon:

         GREVA E URISE

                 Vlen per kurbetcaret shqiptare me banim ne Suedi, le të marrin  pjesë e të protestojnë për shqiptarët e vrarë e të rrëmbyer gjatë luftës 1998/99 dhe që edhe më tej s’ka asnjë gjurmë për rreth 2000-3000 persona: vëllezer e motra, perindër e fëmijë, të cilët në këtë kremte festive të Krishtlindjes, s’dijnë se ku i kanë varrezat të afërmit e tyre, që t’u bëjnë homazhe e t’u ndezin qirinj.  Ne mesin e te zhdukurve pa lene asnje gjurme eshte dhe, Mr. Ukshin Hoti, i cili u lirua nga burgu i Kosovës, më 16 maj 1999, ditën e diel. Mr. Ukshin Hotin  e kanë parë duke dalur nga burgu me një strajcë krahëve, të shoqëruar nga tre punonjës të sigurimit serb, dhe pastaj i humbet çdo gjurmë.

   
Shkruani një koment (0 komente)
Lexoni më tej...
Vizita për të mos i humbur edhe vizitat
08 Janar 2010


Bekim REXHEPI

Dioptria e ngushtuar

Kam një dozë prej kohesh, e cila më bënë të besojë në qëndrimet e Lëvizjes për Vetëvendosje ndaj shumë fenomeneve në jetën politike në Kosovë. Dhe sita e situr nuk po ma tret dot të vetmin politikan Albin Kurtin, dhe/ose është më i zhdërvjelltë, ka fat në kohë, apo diç e jashtëzakontë tek ai, qe po s’ma hedh në turmën e të siturve.  Por, pavarësisht nga doza që kam, më lejohet devijimi i shkathtë i një analize lidhur me ardhjen e mundshme të Tadiçit në Kosovë. Po mendoja, se çfarë i duhet akoma një serbi zyrtar, të vije në Kosovë pas shumë pranimeve ndërkombëtare të shtetësisë së Kosovës, dhe vetëm një i çmendur serbë do të mund të besonte në të kundërtën e “jo shtetësisë së Kosovës”. Ta themi se Tadiçi është një i çmendur,  na duhen prova të tjera, dhe qëllimi ynë nuk është ky. Tadiçi është më shumë përgjegjës se të tjerët për Kosovën e humbur, sepse të tjerët ose kanë marrë dënimin ose presin të marrin një dënim të tillë. Pse duhet të jetë Tadiqi akoma përgjegjës për humbjen e Kosovës?. Të marrim si të saktë se: Tadiqi nuk po luan kartën e ashpër të nacionalizmit serb ndaj Kosovës, me faktin se i janë ngushtuar rrugët edhe nga ndërkombëtaret por edhe nga shqiptaret (edhe pse nga syri serb shqiptaret nuk duken ndonjë faktor solid i pengesës).

 

Shkruani një koment (0 komente)
Lexoni më tej...
Mbas 20 vitësh botohet "Imzot Pjetër Bogdani në New York"
19 Dhjetor 2009
Tomë Mrijaj, New York

Aktivisti i hershëm i komunitetit shqiptaro - amerikanë ish Kryetar i Këshillit të Kishës “Zoja e Këshillit të Mirë” (për shumë vite në Bronx NY) z. Tonin Mirakaj, Kryetari i Komisionit për organizimin e Simpoziumit, kushtuar figurës së madhe të kombit tonë Imzot Pjetër Bogdanit, u kujdes që punimet e pesë studiuesve të shquar të botohen për herë të parë në një volum të përmbledhur mbas 20 vjetëve në New York.
Ky libër është botuar me shpenzimet e z. Mirakaj, duke kryer kësisoj një amanet dhe nxjerrë në pah kontributin e vyer, që kanë dhënë albanologët shqiptarë, për të na dhënë Arqipeshkëvin Bogdani si personalitet i madh i kombit tonë, që ndërroi jetë 320 vjet më përpara.
Përmbledhja studimore, që ofrohet sot për herë të parë për lexuesit shqiptarë, ka në qendër të vëmendjes përsonalitetet e studiuesit shqiptare, sikurse dhe studiuesit dhe shkrimtarët, që për shumë dekada kanë jetuar në botën e lirë deri sa komunizmi rrëzohet në Shqipëri.

Shkruani një koment (0 komente)
Lexoni më tej...
Në Bietigheim - Bissigen në rrethim e Shtutgardit u manifestua dita e Flamurit
19 Dhjetor 2009
Nga Asllan Dibrani

Manifestimi i ditës së flamurit kombëtar  u shënua në  mbarë Evropa  nga shqiptarët e  Diasporës  , një manifestime  shumë kurajës  dhe me nivel   shpresë dhënës për organizimin e mërgatës sonë  në perëndim  ishte edhe ai që   u mbajt edhe në Bitikheim-Bisingen në rrethin e Shtutgardit që u organizua nga shoqata "Mërgimtari" dhe shkolla shqipe me mësim plotësues .Për këtë tubim ja kishin   mërsyer   turma mërgimtaresh nga rrethe të ndryshme pos Shtutgardit  për ta nderur  festën  e madhe te  flamurit kombëtar ditën e pavarësisë së Shqipërisë  28 Nëntorin  1912  që e ngriti  patrioti   i madh Ismail Qemali  në Vlorën heroike  që ishte një dite  e shkëndisë së dritës dhe e simbolitte lirisë për shqiptarët.
Festa e Flamurit 2009 në Shtutgart - Gjermani
Shkruani një koment (0 komente)
Lexoni më tej...
<< Start < Previous 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 Next > End >>

Results 271 - 280 of 948
International
English
Faqe interaktive