Faqe kryesore arrow Arkivi i artikujve
Artikuj - Content Section Layout
Krizë apo ngërç, gjithsesi duhet zgjidhur
07 Dhjetor 2009
Per hir te se vertetes duhet thene se e verteta eshte nje dhe vetem nje po gjithashtu  duhet thene se kur mardhenjet e ndersjellta te shoqerise , grupimeve politike apo shoqerore jane komplekse mund te interferojne disa te verteta dhe cfare eshte me rendesishme ajo nuk mund te jete  monopol i vetem njeres pale.

Me kete dua ate them qe nese ekziston vullneti i mire per consensus e padyshim apo detyrimisht duhet te ekzistoje pasi nese  njera pale kerkon te monipolizoje te verteten atehere ajo kalon shume me e forte ne kahun tjeter e behet boomerang per ate pale qe kerkon ta marre peng.

Ketu nuk behet fjale per interesat e individeve te vecante kushdo qofshin ata por kure perplasen grupime atehere ketu luhen fatet e vendit e mendoj se shqiptaret tashme e dine se cfare do te thote nje perplasje e tille e aq me teper nese politika shqiptare kerkon ta perserise tragjedine qe historian a ka treguar se populli shqiptare do e paguaj perseri se ne fund te fundit politikanet do e gjejne gjuhen e perbashket ashtu sic e kane gjetur edhe ne te kaluaren fatekeqesisht duhet thene mbas tragjedive.

Shkruani një koment (1 komente)
Lexoni më tej...
Shqiptarët në Zelandën e Re, festuan 28 Nëntorin
07 Dhjetor 2009

Ditën në piknik, darkën në restorant Santa Lucia falas

Shqiptarët në Zelandën e Re për festën e 28 Nëntorit u mblodhën në parkun e bukur Cornwell Park One Tree Hill të qytetit në Auckland. Dalja në piknik që nga viti 1999 për shqiptarët në Aucland sikur u bë tradicionale.  Grupi organizues: Xhevdeti, Vetoni, …  të ndihmuar nga Tahiri, Ismeti, Enisaja, Luljeta, Vjollca,  Fatmirja, Lavdija, Flutura  etj. kishin sinkronizuar gjitha veprimet si është më së miri që pikniku të ishte sa më festiv dhe sa më i rehatshëm. Manifestuesit ishin lajmëruar me kohë nga sekretarja e Kryesisë së Komuniteti, Zonja Hana Xharra-Bates përmes emaileve për kohën dhe vendin e piknikut. Që në orën 11 të ditës në hyrjen e parkut të mrekullueshëm u duken makinat e para të shqiptarëve me flamuj kombëtar në xhama dhe për pak minuta një aneks i parkut të madh u mbush me manifestues.  Manifestuesit sapo i uruan mirëseardhje, përgëzuan njëri tjetrin, për festën e Flamurit dhe festën e Bajramit të vogël që sivjet ndodhi në të njëjtën ditë, kënduan himnin e Flamurit, dëgjuan fjalën përshëndetëse të kryetarit Ali Hoxha, u ndan gjithsecili sipas dëshirës, kush duke lozur me top, kush duke pirë e hëngër nën hijen e drurëve gjigant të parkut. Bisedat e përzemërta nuk kishin të ndalur. Deri në fund të piknikut gjithçka frymoi shqip. Familjet ashtu siç kishin ardhur u shpërndan për ta vazhduar festimin në restorantin e Bajram Jusufit, biznesmenit nga Kosova, që brenda një kohe shumë të shkurtër ka arritur majat  e suksesit në industrinë e hotelerisë. Bajrami, që më 4 tetor 2009 kish bë me dije bashkëkombësit përmes postës elektronike se me rastin e festës sonë të madhe, Ditën e Flamurit në të dy restorantet e tij të gjithë shqiptarët në Zelandën e Re do ta kenë sofrën shtruar falas.  

Shkruani një koment (2 komente)
Lexoni më tej...
28 nëntori - dita e shtetësisë shqiptare
28 Nentor 2009
Nga Valon Kurtishi

Historia e çdo kombi njeh sukseset e mëdha, pikat e veta kulmore njëjtë siç ka edhe humbjet apo tragjeditë e mëdha nacionale. Për kombin shqiptar kjo ditë është data kuptimplotë e 28 nëntorit 1912 kur shqiptarët panë njëkohësisht fitoren dhe humbjen e tyre të madhe. Fitorja u formalizua nga patriotët shqiptarë në Vlorën tonë të bukur. Humbja u realizua në praktikë nga aleatët ballkanikë sllavo-grekë të cilët e sulmuan Shqipërinë nga të katër anët. Qyteti i rëndësishëm shqiptar i Shkupit u pushtua nga ushtria sërbe më 26 tetor 1912 si rezultat i humbjes së betejës së Kumanovës. Më 19 dhjetor ushtria sërbe hyri në kryeqytetin kulturor të shqiptarëve – Manastir. Rënia e dy fortesave shqiptare Janinës më 6 mars dhe Shkodrës më 23 prill 1913 respektivisht, shënoi fundin e Shqipërisë në kufijtë e saj etno-kulturorë dhe natyrorë. Kjo tragjedi e përmasave të pabesueshme u zyrtarizua nga diplomacia ndërkombëtare një vit më vonë (1913), në Konferencën e “paqes” në Londër, ku më 30 maj u nënshkrua Traktati i Londrës i cili e ndau Ballkanin administrativisht në të njëjtat vija ndarëse që përgjithësisht funksionojnë edhe sot.

Shkruani një koment (0 komente)
Lexoni më tej...
Nuk e japim Shqipërinë për Evropën!
26 Nentor 2009

Ministri i Jashtëm Ilir Meta nxorri javën e fundit një xhevahir të ri për të justifikuar faljen e 354km2 hapësirë detare Greqisë. Në një deklaratë dhënë pas takimit javën e kaluar me zv/ministrin e jashtëm grek, Dimitris P.Droutsas, minsitri Meta tha se "qeveria është e vendosur të eci përpara me ratifikimin e marrëveshjes në Kuvend, dhe se kjo është më shumë në interes të Shqipërisë sepse Shqipëria kërkon të futet në BE kurse Greqia është aty me dekada". Duke patur paraysh edhe deklaratat e ditëve të fundit të kryeministrit grek se "Greqia do të përpiqet që vendet e Ballkanit dhe Shqipëria në veçanti të futën në BE deri në vitin 2014", del qartë se qeveria shqiptare e justifikon faljen e 354km2 Greqisë me pranimin e kësaj të fundit që Shqipëria të futet në BE.

 

Shkruani një koment (3 komente)
Lexoni më tej...
Rrethimi i parë i "Krujës"
26 Nentor 2009

(marrë me ndryshime nga Historia e Shqipërisë)

Astrit Lulushi

Disfata që kishin pësuar në zgjedhje dhe pjesëmarrja e Kryeministrit në fushatën e përurimeve, e egërsuan aq tepër opozitën  sa që kjo, posa gjeti rastin e volitshëm, në vjeshtën e vitit 2009, vendosi t’i jepte grushtin e fundit kundërshtarit.

“Pasi mblodhi, - thonë kronistët, - një ushtri prej rreth 100 mijë vetash, sulltan Murati i dytë u nis në drejtim të Krujës. Ushtria osmane këtë radhë mori me vehte edhe shatorre. Duke kaluar përmes shumë qyteteve, ushtria doli në Elbasan dhe që këtej, gjatë luginës së Shkumbinit, iu drejtua Krujës, që ishte synimi i saj kryesor.

Shkruani një koment (3 komente)
Lexoni më tej...
<< Start < Previous 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 Next > End >>

Results 281 - 290 of 948
International
English
Faqe interaktive