Faqe kryesore arrow Arkivi i artikujve
Artikuj - Content Section Layout
Balli Kombtar vendos kushte pr aleancn me PD
23 Tetor 2006

Javën e kaluar kryeministri Berisha ftoi Ballin Kombëtar në një aleancë parazgjedhore për zgjedhjet a ardhëshme lokale.
Bëhet e ditur se kjo ftesë është diskutuar në një mbledhje të zgjeruar të kryesisë së PBK. Megjithëse në përgjithësi kjo ftesë është pritur mirë , mësohet se ka patur rezerva të mëdha për këtë aleancë, rezerva që lidhen kryesisht me mos-respektimin nga ana e PD-së të marrëveshjes së nënshkruar midis PBK dhe PD për zgjedhjet e 3 korrikut 2005.

Shkruani një koment (7 komente)
Lexoni më tej...
Hapja e dosjeve; bekim apo mallkim?
23 Tetor 2006

Astrit Lulushi
SHBA

Historia shkruhet nga fitimtaret, por trashegimia u takon te mundurve. Gjate 50 vjeteve te diktatures ne Shqiperi, historia me te vertete u shkrua nga fitimtaret. Por me rindezjen e debatit mbi hapjen e dosjeve, dhe nese ato hapen, atehere duket se trashegimia do te kaloje ne duart e atyre qe humben gjate diktatures.

Shkruani një koment (6 komente)
Lexoni më tej...
T mbshtesim komunn ton shqiptare n Mal t Zi!
23 Tetor 2006

BAROMETRI  KOMBËTAR
Prof.Dr.Sc. Mehdi HYSENI

 Edhe pse jemi në vonesë të madhe (në krahasim me popujt e tjerë të Ballkanit, të cilët  dy shekuj më parë kanë formuar shtet e tyre kombëtare, madje në kurriz edhe  të territorit dhe të kombit shqiptar), kjo, assesi  nuk do të thotë  se kemi hequr dorë nga ajo që është shqiptare dhe e shqiptarëve përbrenda të të gjithë hapësirave të Shqipërisë Etnike. Në këtë frymë, duhet ta mbështesim pa asnjë rezervë edhe kërkesën-peticionin  e ligjshëm dhe demokratik (që është vetëm një dritare e vogël premtuese për realizimin e të drejtave elementare të shqiptarëve të Malësisë në Mal të Zi) për themelimin e “Komunës së plotë të pavarur me të gjitha kompetencat dhe me të gjitha pjesët e saj: Hot, Grudë, Triepsh dhe Kojë”(Shih: ).

Shkruani një koment (4 komente)
Lexoni më tej...
Mbresa, duke lexuar romanin "Nje dashuri e vrare" te shkrimtarit Pierre-Pandeli Simsia
23 Tetor 2006

Shkruajti dhe intervistoi:Natasha Tola

Me emrin e zotit Simsia fillimisht jam njohur para disa viteve ne gazeten e vetme shqiptaro-amerikane "ILLYRIA" qe botohet ne Nju Jork, nepermjet shkrimeve te herepashereshme te shkruara nga ai. Pastaj emrin e tij e lexoja si autor te disa shkrimeve ne shtypin e pavarur ne Shqiperi si Koha Jone, Shekulli, Panorama, Dita, Tema, Gazeta Ndryshe, Gazeta Shqip, Balli i Kombit..., gjithashtu shpesh here lexoj edhe shkrime dhe krijime te tij ne listat e ndryshme te internetit. Tematika e shkrimeve qe ai zgjedh jane shqetesimet per popullin dhe vendin e tij, sukseset e shqiptareve anembane kudo jane, sidomos shqiptaret ne Amerike. Jane te shumte emrat e shqiptareve, studente, pedagoge, mjek, shkencetare... , sukseset e medha qe ata kane arritur ne Sh.B.A.dhe qe jane bere te njohur per lexues te shumte nepermjet Simsise.

Shkruani një koment (14 komente)
Lexoni më tej...
Ismail Kadare kërkon që të hapen dosjet e komunizmit
16 Tetor 2006

Kadare: Të persekutuarve ende s’u është kërkuar falje

“Disa festa nuk janë historike, por janë zi”

Shkrimtari i madh, Ismail Kadare është pro hapjes së dosjeve të ish-Sigurimit të Shtetit, rishikimit të datave historike të cilësuara si festa, dënimin e krimeve të komunizmit. Gjatë një interviste të dhënë për “Zëri i Amerikës”, Kadare u shpreh se hapja e dosjeve duhet të bëhet vetëm për personat të cilat kanë qenë në krye të kësaj strukture dhe personave që janë ende në politikë apo janë ende në poste publike. Sipas Kadaresë, ajo që ka një rëndësi shumë të madhe në këtë proces, është ruajtja e qetësisë dhe seriozitetit politik dhe jo të përdoret si një proces për përfitime politike.

Shkruani një koment (43 komente)
Lexoni më tej...
<< Start < Previous 91 92 93 94 95 Next > End >>

Results 931 - 940 of 948
International
English
Faqe interaktive