Faqe kryesore arrow Arkivi i artikujve arrow Politika arrow Pr k punon qeveria shqiptare e kryeministrit Berisha
Pr k punon qeveria shqiptare e kryeministrit Berisha PDF Print E-mail
24 Prill 2007

Ne nje zone te malsise se Shkodres kishte vdekur nje burre e njeri qe e kishte zakon po i  thirrte vaj e po i thoshte: i pari ne krye te vendit ne log te kuvenit ne fushe te trimerise e ne ode te burrnise e blla blla blla. Njeri qe kishte dollur ne krah te vajtori por qe edhe e kishte njohur mire personin qe kishte vdekut e takon lehte me berryl e i tha me ze te vogel se personi qe kishte vdekur nuk i  kishte pasur tera keto cilesi qe po ja rreshtonte. Atehere vajtori i kthehet por me ze te larte qe ta degjonin edhe e tjeret se une po them se cfare duhet me pase burri e cfare ka pase ky ju e dini me mire se une qe jam nga nje lagje tjeter.
Ne kete kuader une po munohem te rreshtoj e shpreh se cfare duhet te beje nje qeveri qe te jete qeveri  e shqiptareve pasi se cfare eshte realisht kete me siguri qe shqiptaret te tere te marre se bashku e dine me mire se une, e ata qe kane pasur mundesi qe te japin voten per kete qeveri e qe e kane dhene e azhdojne ta japin sigurisht qe e dine shume me mire se une.

 

Ne fjalorin politik te dites ne krejt demokracite perendimore duke pasur para syshe pazicionin dhe peshen qe ze kryeministri ne nje qeveri rendom qeveria merr emrin e tije e ne kete kontekst qeveria shqiptare e pas 3 korrikut quhet qeveria Beish astu sic quhej parardhsja e saj qeveria Nano.

Pra deshtimi dhe suksesi i nje qeverie ka nje emer konkret e natyrisht edhe nje xhakete ku merren persiper pergjigjsite e varen dekoratat pasi nese qeveria calon apo deshton ne sekore te vecante eshte kryeministri qe ka pergjgjine e korigjimeve e largimeve te ministrave te pazote e ne anen tjeter te mledhe edhe dekoratat e suksesit.

            Ne kete kuader eshte kryeministri qe shpalos ne emer te qeverise plan projektin e qeverisies i cili konsiston i ndare ne dy pjese por qe jane ne funkion te njera tjetres e qe rendom quhn politika e jashtme dhe e brendeshme e nje qeverie.

Them qe jane ne funksion te njera tjetres e te dyja te marra se bashku ne funksion e sherbim te Shqiperise pasi politika e jashtme ka per detyre konsolidimin e mardhenjeve te shqiptareve me miqte e tije historik e krijimin e miqesive te reja duke gjetur ne kete menyre oksigjen per zhvillimin ekonomik te Shqiperise e pershpejtimin e reformave.

Pra zhdervelltesia e politikes se jashtme ndikon ne shpejteine e reformave e shpejtesia e reformave ndikon ne ecurine e integrimit e te dyja te marra se bashku e rritjen e mirqenjes se shqiptareve e rritjen e peshes se tyre ne rajon e me gjere duke ndikuar ne sigurine kombetare e zgjerimin e lirive te shqiptareve ne tere hapsiren ballkanike.

Cdo shqiptar mendoj  se e di qe shteti shqiptar ka nje peshe te rendesishme per tere shqiptaret qe jetojne ne hapsirat ballkanike jo vetem e Shqiperi e pesha e tije rritet apo zvoglohet ne mvartesi te rritjes zhvillimit e konsolidimit te vete shtetit shqiptare.

Me kushtetute qeveria shqiptare  punon dhe duhet te punoj ne interest te qytetareve te saje e te ceshtjes e tyre kombetare gje per te cilen ka marre dhe voten dhe mandatin qe ti qeverisin e perfaqesoje.

            Se si i ka qeverisur qeveria Berisha shqiptaret  ne planin e brendeshem mjafton te themi se zgjedhjet lokali ishin jasht sandarteve e prona prona private vazhdoi te villet e pervetesohet me ligj,  besoj se kemi thene boll.

Nese themi qe ceshtja shqiptare kombetare eshte ne nje kapercyell historic e se Shtetet e Bashkuara te Amerikes jane aleati me i ngushte e me i rendesishem i shqiptareve qe kjo ceshtje te zgjidhet ne favor te tyre mendoj se themi nje te vertete te madhe.

Por nese SHBAte e kane vendosur ceshtjen kombetare te shqiptareve ne qender te politikes se tyre te jashtme thjesht duke u mbeshtetur e mbrojtur principet e lirise e vetevendosjes se kombeve po ne shqiptaret e qeveria e tyre cfare duhet te beje kur ceshtja e tyre kombetare eshte jo vetem princip  lirise por dhe jetike me ndikim te drejteperdrejte ne mbijetesen e zhvillimin kombetare.

            A eshte duke punuar per ceshtjen kombetare qeveria Berisha kur po behen dy vjet ne pushtet e kreu i saje  Berisha nuk i ka pare dyert e Washingtonit zyrtar se bashku me ministrin e tije te jashtem z Mustafaj e ne anen tjeter edhe ato pak kombani amerikane qe kane pasur deshiren te hyjne ne tregun shiptare kjo qeveri ju a ka prishur edhe komtratat  e rregullta.

            Si spjegohet qe Sekretarja e Departamentit te Shtetit merr turne vizitash ne Bruksel, Bratislave thjesht duke mbeshtetur parimet e principet e lirise por qe ndikone drejteperdrejte ne ceshtjen tone kombetare e qeveria jone per kete ceshtje nuk shkon as ne Kashar. Nuk deshiron te shkoje apo nuk e pranojne te shkoje kjo eshte ne doren apo ne kerkesen e shqiptareve per qeverine e tyre, e ne anen tjeter nese i pyet shqiptaret se ke deshirojne e konsiderojne aleatin e tyre strategjik padyshim qe 90% e tyre duan SHBAte.

Qe nuk deshiron te shkoje ne Washington duket pak si e papranueshme pasi duke pare rendesine dhe peshen e Washingtonit ne arenen boterore mardhenje me Washingtonin deshiron edhe diktatori komunist i Korese se Veriut.

Atehere mbetet per tu besurar varjanti i dyte nuk e pranon kush ne Washington pra thene shqip eshte i papranueshem apo i padeshirueshem.

            A ka kontradite me te madhe qe nje popull 90% proamerikan perfaqesohet nga nje qeveri e papranueshme per institucionet e ketij vendi. Kete kontradite e kane per detyre e duhet ta zgjedhin vete shqiptaret pasi qendra e demokracise se botes nuk ben pazare me parimet dhe vlerat e demokracise. Shqiptaret duhet te dine jo vetem te bejne dallimin ndermjet perfaqesuesve legjitim e sundimtareve te paligjshem por duhet te dine se si  ti `zgjedhin keta te paret. Une nuk kuptoj se per ke punon kjo qeveri e si mund ti permbushin detyrat e saja kushtetuese kure eshte e papranueshme dhe kur themi e papranueshme kuptojme edhe e jashteligjshme per intitucionet me te rendesishme te botes  e ne anen tjeter jane amerikanet e europianet  qe kryesojne apo kane peshen kryesore ne te tera qendrat ekonomike e politike te botes.

Kure ke nje aleat jo vetem te madh e te fuqishem por edhe te drejte si SHBAte mendoj se gjetja e vendit te sundimtareve nuk eshte nje pune shume e veshtire mjafton te ekzistoje deshira e mire e dashuria e respekti per veten per mikun e per kombin.

 

Ajet Delaj

New York

 


Komente nga lexuesit

Koment nga GUEST më 2007-04-27 10:14:52
berisha nuk eshte vecse nje pjelle e shemtuar e komunizmit fam keq dha paseardhesi i babait te tij kriminelit enver hoxha qe ai me kete politike totalitare po ndimon serbin dhe grekun ai dhe fatos nano e kane shitur shqiperine si c e shiti enveri kosoven shqipalb paris  

Koment nga GUEST më 2007-04-27 10:18:29
Ju keni plotesisht te drejte zoti Ajet. Berisha eshte nje i cmendur qe punon vetem per pushtetin e tij personal, prandaj pyetja juaj eshte e drejte . Qeveria Shqipetaren eshte vene plotesisht nen tutelen e kryeministrit d. m. th. te nje ish komunisti. Lute Nuraj USA

Koment nga GUEST më 2007-04-30 15:44:41
Berisha punon per interesat greke ne Shqiperi. pike

Koment nga GUEST më 2008-01-18 14:25:36
per nanon mund te thuhet me plot te drejt qe ka qen edhe qe esht bashkepunetor i greqis ama per berishen nuk mund ti beni te njejtat vlersime,(kosov)

Koment nga GUEST më 2008-03-06 00:13:17
berisha eshte politikani me i mire ne shqiperi


International
English
Faqe interaktive