Faqe kryesore arrow Arkivi i artikujve arrow Politika arrow Kėrkesė drejtuar Kėshillit Kombetar
Kėrkesė drejtuar Kėshillit Kombetar PDF Print E-mail
24 Mars 2008
Shpetim Asllan Vrioni

Kam shum kohë qe jam i interesuar per atë parti që prindërit e mi kan luftuar deri në momentet e fundit kur edhe xhaxhaj mbetet i vrarë. Dhe unë sot gezoj respektin e prindërve të mijë nga shum ë antarë të partisë së Ballit Kombëtar të qarkut të Durrësit.
 
Kam 17 vjet i larguar nga Shqipëria, me 02 korrik 1990 nëpërmjet  ambasadës gjermane, dhe jetoj në Gjermani. Nuk jam shkëputur as dhe një moment,  as dhe një ditë nga lajmet dhe ngjaret ne Shqipëri.      Unë personalisht i bëj thirrje sot partisë së Ballit Kombëtar, simpatizantëve të partisë së  Ballit Kombëtar të japin kontributin e tyre maksimal për kombin shqipëtar, për Shqipërinë e lirë  dhe demokratike.  Kombi shqipëtar dhe Shqipëria po rrezikohet çdo ditë, më tepër se në çdo kohë  tjetër të historisë së saj.

 Tani eshte momenti me i mire qe duhet te reagoje partia e Ballit Kombetar qe un personalisht kam besim se do te gjej formen dhe forcen e saje, pra pas 17 vjetesh studimesh  qe Shqiperia  udhehiqet nga partite komuniste, panvarsisht nga emrat qe i kan vene vet vetes si demokrat  ,socialist , lsi etj.
Partia e Ballit Kombetar ka programin e saj, njerezit, inteligjencen e njerezvet te saj, brenda dhe jasht Shqiperise per ti dhene kombit shqipetar ate qe meriton, demokracine e vertete,  barazine,  te drejtat morale njerzore, pasurine dhe nje shtet ligjor, me te drejta te barabarta per cilin do, qe kombit i mungon. Shqiperia ka me te vertete 17 vjet e lire por jo demokratike, me komunistet  
si dhe shum aleate te kompromentuar me to per interesa personale.

Duke perfunduar kete kerkese i bej thirrje gjithe popullit shqiptar kudo qe ata ndodhen.  
Per vitin 2009 kane nderin dhe shancin e tyre dhe te ardhmes se femijeve te tyre per te votuar ate individ, dhe ate parti qe deshiron secili shqipetar.  
Duke mos u mashtruar me, per nje thes miell apo nje pako makarona,  per nje jorgan a dyshek per 50 mije leke apo 100 se ju e paguani pesedhjete fishin e atyre qe merrni, siç e keni paguar 17 vjet.  

Rrofte Balli Kombetar shqiptar.


Komente nga lexuesit

Koment nga GUEST më 2008-04-30 18:41:42
Njė ftesė qė e kemi vonuar vetė 
Nga Celo Hoxha 
Presidenti i Republikės iu afrua dje mė shumė realitetit pėr tė kuptuar atė qė ndodhi me marrjen e ftesės sė anėtarėsimit tė Shqipėrisė nė NATO, kur tha se “sot, populli shqiptar shkėputet pėrfundimisht nga e kaluara e Jaltės dhe Potsdamit.”  
 
Reformat, investimet dhe gjithēka tjetėr qė Shqipėria do tė pėrfitojė prej anėtarėsimit nė NATO, janė pėrparėsi tė nivelit tė dytė, tė cilat mund tė shkėrmoqen me njė tė rėnė tė lapsit, nėse je i pambrojtur. Tashmė, ne do tė jemi partnerė, aq sa na takon dhe nevojat tona nuk do t’i artikulojnė tė tretėt nė tavolinat vendimmarrėse tė botės. Kjo ėshtė fitorja mė e madhe. 
 
Mirėpo, problemi ėshtė se a do tė jemi ne nė gjendje tė artikulojmė atė ēfarė duhet, apo do dalim aty tė themi broēkulla. Deri tani s’mė duket se jemi tė pėrgatitur, pėrderisa nuk reflektojmė me sinqeritet ndaj tė shkuarės.  
 
Reformat qė kanė bėrė qeveritė shqiptare postkomuniste, nuk janė aspak mė tė mira dhe mė afatgjata se reformat qė ndėrmorėn qeveritė e Mbretėrisė shqiptare; prona sot nuk ėshtė mė e stabilizuar, shtypi nuk ėshtė mė i lirė, qytetarėt nuk kanė tė drejtė lėvizjeje mė tė madhe brenda vendit apo jashtė tij; tė drejtat e njeriut nuk respektohen mė shumė se atėherė e shumė aspekte tė tjera nuk janė mė tė pėrparuara apo mė tė konsoliduara se nė tė shkuarėn – megjithatė, njė ditė tė bukur, Shqipėria kaloi nėn influencėn e Rusisė dhe tė jugosllavėve dhe gjithēka e bukur mori fund. 
 
Kam lexuar njė sėrė dokumentesh apo librash nė lidhje me Luftėn e Dytė Botėrore, por emri i Shqipėrisė thuajse nuk pėrmendet, sepse ajo konsiderohej thjesht shtojcė e Jugosllavisė. Pėr shkak tė ndikimit tė Rusisė nė arenėn ndėrkombėtare, qė nga Traktati i Shėn Stefanit (1878), e deri te Marrėveshja e Katovicės (1989), Shqipėria ėshtė pėrdorur pėr tė kėnaqur interesat e fqinjėve tė saj. Gjatė shekullit tė 20 u bėnė disa herė pazare me trojet shqiptare, por nė Katovicė u bė pazari mė paradoksal, i cili e ka shtyrė pėr dy dekada ftesėn qė morėm dje: u copėtua edhe toka brenda Shqipėrisė nė favor tė interesave sllave nė trupin e saj. Pėrfaqėsuesit e komunizmit nė Shqipėri, tė cilėt thuajse kanė dominuar edhe politikėn e dy dekadave tė fundit, kanė qenė pėrfaqėsuesit e interesave sllave, pavarėsisht se sot bėjnė miting nė mbėshtetje tė NATO-s. Pavarėsisht elementėve sipėrfaqėsorė qė fajėsojmė ne, pushteti i tė djathtėve nė Shqipėrinė postkomuniste ėshtė minuar pikėrisht nė emėr tė kėtyre interesave, por nuk duken, sepse i ka rrėnjėt shumė tė thella. 
 
Kėto qė thashė, nuk janė pėr tė nxitur ndjenja antisllave nė Shqipėri, por pėr tė kuptuar tė vėrtetėn: kemi patur, kemi dhe kėshtu do tė jetė gjithmonė, interesa tė kundėrta me ta. 
 
E majta shqiptare nuk mund tė flasė pa hipokrizi pėr integrimin e Shqipėrisė nė NATO dhe BE, pa u ndarė qartazi nga e kaluara. Vėrtet nga instalimi i komunizmit nė Shqipėri pėrfituan fqinjėt tanė, por nuk duhet tė harrojmė qė atė e instaluan dhe drejtuan shqiptarėt. Ata qė i marrin intervista nė lidhje me ftesėn nė NATO Nexhmije Hoxhės, tė vesė sė armikut mė tė madh tė Shqipėrisė, duhet tė kenė turp nga shėrbimi i ulėt qė bėjnė nė dėm tė sė vėrtetės. Shqiptarėt e dinė se ē’mendon ajo dhe gjithė ata qė ajo pėrfaqėson pėr NATO-n, ata harxhuan vite tė tėra dhe miliona hektarė me letėr pėr propagandė antiperėndimore dhe, si rrjedhojė, antishqiptare. 
 
Partitė e majta janė mbushur me pinjollė tė komunizmit, tė cilėve historia duhet t’iu japė status krimineli, dhe ata nuk janė distancuar nga gjyshėrit, baballarėt, vjehrrit dhe vjehrrat, qė i ngritėn nga jaka, i nxorėn nė krye tė Shqipėrisė pėr asnjė meritė tjetėr veē gjakut. 
 
Pėr anėtarėsimin nė NATO kanė meritė gjithė shqiptarėt, nxituan ta thonė shumė politikanė. Dakord, tė gjithė kanė, por, po tė ishin dėgjuar njė pjesė e shqiptarėve nė kohėn e duhur, ftesa e djeshme nuk do tė kishte vonuar plot 59 vjet. 
 
Nė kėto ditė festive, nga tė gjithė ata qė kanė aksesin pa limit nė televizione, askush nuk pėrmendi faktin qė forcat properėndimore nė Shqipėri kanė njė histori tė gjatė nė kėto troje. Historia e tyre personale ka qenė e hidhur, por historia e veprės qė lanė, e lavdishme. 
 
Shembulli mė spikatur i bashkimit tė lavdisė kombėtare dhe tragjedisė personale ėshtė Mid’hat Frashėri, tė cilin kėto ditė nuk e pėrmendi njeri. Ai vdiq nė mėrgim dhe 50 vjet rresht u la nė harresė, por vepra e tij do tė ketė vlerė tė pėrjetshme pėr shqiptarėt. 
 
Po kujtoj disa nga fjalėt e tij: “Zhvillimi i ngjarjeve nė Ballkan vėrteton mė sė miri se ngjarjet nė Shqipėri nuk janė aspak tė brendshme, por janė pjesė e njė tė tėre me rėndėsi botėrore, qė do tė ketė efekte tė mėdha ndėrkombėtare nė kohėn e ardhshme. Lėvizja pėr lirinė dhe pavarėsinė e Kosovės nuk ėshtė kurrgjė tjetėr veēse vijim i rregullt, me forma tė tjera, i Lidhjes sė Prizrenit... Do vijė dita qė ndėrkombėtarėt do ta korrigjojnė veten nė Kosovė.” 
 
“Kjo ndihmė duhet t’i jepet Shqipėrisė nga njė fuqi jo direkt e interesuar nė Ballkan dhe ne mendojmė se Republika e Madhe Amerikane do tė kryente njė shėrbim tė jashtėzakonshėm pėr njerėzimin, duke realizuar kėtė mision.” 
 
“Pėr mua ka vetėm njė mėnyrė qė tė normalizohet gjendja nė Shqipėri: mbajtja e lidhjeve me Lėvizjen Demokratike (nė Evropė)”. 
 
Mid’hat Frashėri vdiq po atė vit qė u krijua NATO, por ai ua kishte treguar rrugėn shqiptarėve disa dekada mė herėt. Fakti qė sot atė mundohemi ta mbajmė ende nė harresė, nuk ėshtė nė dėm tė tij, por tonin. Po nuk bėmė lidhjen organike me vlerat tona historike mė tė ēmuara, do tė vazhdojmė tė jemi si njė trup pa shtyllė kurrizore. 
 
Nga anėtarėsimi nė NATO do tė kemi shumė pėrfitime, por gjėrat duhet tė bėhen me radhė: fillimisht, me metoda diplomatike apo tė drejtpėrdrejta, Shqipėrisė duhet t’i pėrcillet urdhri tė nisė dekomunistizimin e saj.  
 
back | 03.04.2008 


International
English
Faqe interaktive