Faqe kryesore arrow Arkivi i artikujve arrow Politika arrow Ismail Kadare kërkon që të hapen dosjet e komunizmit
Ismail Kadare kërkon që të hapen dosjet e komunizmit PDF Print E-mail
16 Tetor 2006
Article Index
Ismail Kadare kërkon që të hapen dosjet e komunizmit
Page 2
Page 3
Page 4
Page 5
Komente

Koment nga GUEST më 2006-11-20 13:07:24
ismail kadare eshte shqiptari me i madh i te gjitha koherave. jam dakort me mendimin e tije. hajri kurti rome

Koment nga GUEST më 2006-11-20 13:07:53
kam mbetur shume i indinjuar me sulmet e koherave te fundit kunder kadarese. jam krenar qe jam shqiptar sepse kadareja eshte shqiptar. te hapen dosjet.hajri kurti rome

Koment nga GUEST më 2006-12-04 15:50:18
Jam shume dakord me Z.KADARE per hapjen e dosjeve,gje e cila do pastronte politiken shqipetare nga shume ferra,por nga ana tjeter,sinqerisht dyshoj se ;pas 16 viteve nga renja formale e komunizmit,eshte nje periudhe e gjate,dhe dosjet mund te jene zhdukur ose te jene transformuar.Po te kete ndodhur keshtu,asgje nuk do ndryshoje dhe ferrat do lulezojne. 
 
Ky eshte mendimi im.Nga GJERGJ DEDA,Hastings,ENGLAND.dt.23/11/06.

Koment nga GUEST më 2006-12-04 15:47:42
personalisht nuk kam qene kurr tifoz i kadares duke menduar se ai ka qene si mund te themi shkrimtar i diktatures por kur e e kam sonduar figuren e kadares ketu nga perendimi del se kadareja eshte nje shkrimtar i madh dhe shum largpames mendimi i kadares per hapjen e dosjeve eshte komplet i drejte rrespekt a.h.gjermani

Koment nga GUEST më 2006-12-18 11:58:27
Une mendoj qe dosjet jo vetem te hapen,por duhet te ishin hapur,dhe pse nuk hapen.Per respektin e historise se vertete dhe per moralin e paster njerezor dosjet duhet te hapen,duhet te behet e qarte se kush vuajti,pesoi dhimbje,vdekje tragjike deri tek drama familjare,dhe nga kush (pjesetari i familjes,komshiu,kolegu ne pune,operativi,etj etj).Jo te kalohet ne extremitet,se morali i paster nuk e pranon kete ,nuk duhet konflikt ne kete ceshtje,por te dihet e verteta.Bile mundesisht dhe per njerez qe kane qene jashte shqiperise te hapen dosjet(ka patur sa te doni).Vjen puna qe nje person ka bere shume gjynahe ne shqiperi,denuar njerez ne Spac apo Bulqize,tani ne Amerike vendos nje flamur american tek derae shtepise(sa po te mos e levizesh flamurin me dore,nuk mund ta gjesh dot deren).Nuk them pse e mban flamurin le ta mbaje,po nuk mund te jete me katolik se papa.,e ku i coi gjithe ato bajga qe nxorri nga goja kur deshmonte se x-person kerkon te aratiset ne Amerike etj.Ka nga ata qe vrane,dhe veshen robat e gjakosura te te vrareve dhe thone po na vrane,shikoni kemi fat shpetuam.Me vjen keq shume per ata qe bene keq.Menduan vetem per te fituar,por harruan se cfare humben dhe cfare krijuan.Ne kemi nje histori te korrigjuar,te arnuar,te modifikuar.Duhet te hapen dosjet,eshte pjese e historise sone,te veje e verteta ne vendin e duhur,dhe viktimave tu kerkohet falje,eshte njerezore te thuash te verteten,mos trembesh prej saj.Informacioni eshte POWER,por kur nuk eshte i vertete eshte i pa vlefshem.

Koment nga GUEST më 2007-02-02 11:08:15
Krimi n Shqipni nuk mund te justifikohet prgjithnj dhe pr gjithmon, si duan kriminelet e diktures e t proletariatit. Krimi dhe dosjet e krimit m n fund do t dalin n shesh. Po i z frymn liria e cila nuk mund te kontestohet me pafuqin politike te socialistve apo proletarve t rinj.

Koment nga GUEST më 2007-02-02 11:09:35
Acoma sjane hapur dosjet?? une mendoj se ata qe e kane ne dore hapjen e tyre nuk ju leverdis ti hapin sa jane gjalle dhe ne pushtet. 
 
I denuar politik

Koment nga GUEST më 2007-02-06 10:57:14
TE nderuar BASHKOMBAS te hedhim shikimin se si po vejne hallet me kosoven ,se dosjet e enverit nuk humbin i kemi ne shqiperi,se disa paguhen me na hutu me dosjet e komunizmit,ku na duhe me shume se kurre me hape dosjet e zgjimit si komb,se cfar po bahet me KOSOVEN. 
 
ZGJOHU

Koment nga GUEST më 2007-02-12 21:54:58
Ne vitin 1992 kur u hap debati per hapjen e dosjeve Kadare ka thene qe te mos hapen. Ai nuk ishte aq budalla. Kur e pastroit dosjen e vete, me pseudonomin "Gjenerali", leshoi zvarraniket dhe sahanlepiresit e gazetave te majta e te "djathta" qe te trumpetojne "zghidhjen" e re qe ofroi beniamini i Enver Hoxhes shkrimtari Islamil Kadare. Sot flet te hapen. Cilat dosje duhet te hapen kur ato jane te hapura. Edhe nese miqte e shoket e Kadarese i kane pastruar e rishkruar sipas deshires se tyre, ata nuk ia kane arritur qellimit, sepse nga kujtesa e te persekutuarve politik jane te ngulitur vuajtjet tona. Une kam bere 13 vjet burg politik dhe asnjehere nuk e kemi dashur Ismail Kadarene qe delte ne TV gjithnje me Enver Hoxhen. Ai ka qene deshmitar i te gjithe krimeve qe jane bere ne Shqiperi qysh kur Enver Hoxha e shpalli kryeshkrimtar te pazevendesueshem te shqiperise dhe i dha te drejten per te shkruar librin e turpshem "Dimri i vetmise se madhe " (alias "Dimri i Madh"), qe nuk eshte asgje tjeter vecse hymnizim i Jul Cezarit shqiptar ne Perandorise Komuniste Shqipetare. Turp te perkrahesh Ismail Kadarene kete kriminel te letrave shqipe. Shqiperia tash mijera vjet ka bere dhe ben edhe pa Kadarene. Urime Petraq Kolevica se na i dhe me fakte se kush eshte Ismail Kadare.

Koment nga GUEST më 2007-04-18 16:04:22
Natyrisht dosjet duhet te hapen,sepse kemi kaluar ne nje periudhe te flliqur shpirterore < Jo pse eshte mendimi i Kadarese, por eshte morale per >>populline>ShqiptareInternational
English
Faqe interaktive