Faqe kryesore arrow Arkivi i artikujve arrow Politika arrow Ismail Kadare kërkon që të hapen dosjet e komunizmit
Ismail Kadare kërkon që të hapen dosjet e komunizmit PDF Print E-mail
16 Tetor 2006
Article Index
Ismail Kadare kërkon që të hapen dosjet e komunizmit
Page 2
Page 3
Page 4
Page 5
Komente

Koment nga GUEST më 2008-09-09 14:31:58
Dosjet duheshin të hapen që 1991. Por më mirë vonë se sa kurrë. Komunistat a flliqur të Byros gati 500 veta duhet të dalin para gjykimit të popullit ashtu si dolën mijra e mijra të pafajshëm që u ekzekutuan nga i flliquri enver bushtra hoxha, nexhmija, ramizi, lenka, haxhi lleshi, e shumë e shumë të tjer që unë i di kush janë por nuk mund t'i përmend. Mos të harrojmë Aranit Çelëm. ish prokurori në kohën e enver qurravecit. Mezi pres që kë injorant të dalin para gjyqit dhe të dënohen me nenin e enver kurvës, pra me vdekje. Rroft Balli Kombëtar, Vdekje komunizmit.

Koment nga GUEST më 2008-09-17 19:28:55
DOSJET DUHET TE HAPEN VETEM NE QOFTE SE JANE NE TE MIREN E POPULLIT SHQIPTAR, POR KJO DO KOHE DHE EKSPERTIZE. ATO DHE NE QOFTE SE HAPEN , DUHET TE JETE VETEM PROBLEM DHE CESHTJE BRENDA SHTETIT SHQIPTAR DHE JO BRENDA SHTETIT TE HAJDUTEVE DHE TRADHETAREVE, QE SHESIN DHE VETEN E TYRE.

Koment nga GUEST më 2008-09-17 19:28:28
NUK DUHET TE HAPEN, PASI VENDI JONE KA NEVOJ TE ECI PERPARA DHE JO PRAPA

Koment nga GUEST më 2008-10-07 23:09:54
nuk eshte koha qe te hapen dosjet,pasi jemi mjaft te ngaterruar njeri me tjetrin pune politike ,pune tokash ,probleme te tjera me rradhe ,na duhet te hapim dhe dosjet dhe te vritemi me njeri tjetrin. 
nuk na pengojne dosjet qe te ecim perpara por na pengon politika e felliqur qe eshte ndjekur deri tani ,duke nisur qe nga privatizimi dhe futja ne te ashtuquajturen ekonomi tregu e cila nuk egzizton ne shqiperi fare e me rradhe te tjera. 
dosjet duhej te hapeshin ne fillim te vitit 1991 sepse akoma ka patur dosje te pa zhdukura ,nuk ma merr mendja se ka ngelur dosje per te hapur deri tash,pasi te gjitha jane zhdukur. 
nuk mund te hape dosje nje shtet i cili eshte pjese e atyre dosjeve . 
qelbesirat e komunizmit vepruan me kujdes te madh duke i derzuar pushtetin njerezve te cilet kane bashkepunuar me to. 
kemi 17 vjet demokraci dhe vetem mbrapa kemi shkuar ,nuk kemi bere perpara fare . 
nuk kemi njerez te duhur ne qeverisje qe te kene aftesi te perballojne dhe te dine si te veprojne ne nje situate te tille (hapjen e dosjeve). 
si ato ne pushtet gjithashtu ata qe jane ne opozite i kane dhane provat se nuk mund te qeverisin vendin,pra edhe nje here si ne kohen e pas luftes me formimin e partise komuniste nga Dushan Mugosha dhe Miladin Popoviq qe ja bene peshqesh Enver Hoxhes per te zhdukur patriotet shqipetar te cilet luftonin per shqiperine e madhe,perseri ne 1991 erdhen ne pushtet qelbesira te cilat ishin pjelle e komunizmit,bile kesaj rradhe e paten me te lehte pushtetin sepse babai i tyre Enver Hozha e pregatiti mire terrenin per 45 vjet duke vrare dhe masakruar ,keshtu qe nuk ngelen shume per te bere vje revolucion te tile per te qeverisur vendin . 
pra eshte koha qe te forcojme ligjin ndaj atyre qe vjedhin dhe abuzojne ,sepse hapja e dosjeve ka perenduar,ndersa persa i perket te persekutuarve politik ato e dine mire se nga kush jane vrare dhe persekutuar dhe nuk ka nevoje qe te hapen dosjet ,por keta te persekutuar dine te falin dhe jane burra nuk jane kriminele ndaj kombit te tyre siq ishte enveri me shoke ,(qfare na bashkon eshte me e madhe se qka na ndane )Turp te kene ata qe vrane ,te rrojne per jete ato qe falin dhe nuk fusin veten e tyre me nje thes me qelbesirat komuniste. 
persa i perket Ismail Kadarese ai eshte pjella e kuqe komuniste ,ai eshte ai njeri qe asnjehere nuk e kundershtroi komunizmin gjakpires,burrat njihen kur jane ne lufte jo ne paqe ,por ai nuk eshte burre por sahanlepires i komunizmit si dhe bashkepunetor ne vjasje,ai qe nuk denancoi krimin eshte pjese e krimit. 
faleminderit M Mehmetaj. 

Koment nga GUEST më 2008-10-14 23:45:41
NUK ESHTE E NEVOJSHME , SEPSE SHKRIMTARI YNE I SHQUAR PER LETERSINE KA DHENE SHUME POR PER POLITIKEN JO GABON ,GABON ,GABON SHUUUUMMMEEEE! 
LE TE NA SHKRUAJE ME LIBRA SE NE I LEXOJME O I FAMESHMI KADARE 
DUAM PAQE JO MJERIM NE VENDIN TONE !

Koment nga GUEST më 2008-10-18 00:12:06
cdo gje ka kuptim por kete radhe shkrimtari e ka me qellim, 
do mos fus ne vallen e politikes ndonje nga ata shoket etij te socializmit, kujdes se edhe ti do bjesh brenda!

Koment nga GUEST më 2008-12-11 23:17:18
Mjaft e mjaft e mjaft me dosjet ka 20 vjet qe thuhet per to ? . As kane per tu hapur ndonjehere. Eshte 1 shashke . i kadare ????????.

Koment nga GUEST më 2008-12-23 16:20:02
UN E KAM DITUN SE ISMAIIL KADARE ASHT I MEQEM POR SHUM ZOR MIR PO THOT MI HAP DOSJAT E KUMUNIZMIT PO MI HAP DI MI HAP DOSJAT E FASHIZMIT SI KADARE ZOT E MA ZOT QAFEN E THEFT KOMUNIZMI PO ASHTU ZOTI JA THEFT QAFEN EDHE FASHIZMIT OOOO SHQIPTAR BANU TE MEQEM

Koment nga GUEST më 2009-07-06 00:45:47
nese flasim per HISTORINE E VERTETE dhe jo falso, per mundesine e brezave te kombit shqiptar qe te njohin te VERTETEN e KOMBIT, nese flasim per DREJTESI dhe jo shtremberim, mendoj se dosjet duhet te hapen. neper shekuj shqiperise dhe shqipetareve u eshte shtremberuar historia nga greket, serbet, turqit dhe te tjere fqinje apo sundues por, per rreth 70-vjetet e fundit po i shtremberohet nga pjella komuniste. Sigurisht, dosjet duhet te hapen per personat qe jane dhe sot e kesaj dite skenarist, regjisore dhe aktore te politikes shqiptare. Tek e fundit a flasim per te verteten, pse jo, mos t'a dime te gjithe se kush eshte e verteta?

Koment nga GUEST më 2009-07-07 02:53:56
NJE THENIE E CHURCHIL THOTE: 
''SA ME LARG TE SHOHESH MBRAPA, AQ ME LARG DHE KTHJELLET DO TE SHOHESH PERPARA''International
English
Faqe interaktive