Faqe kryesore arrow Arkivi i artikujve arrow Çeshtja Kombetare arrow Përmendorja e Ballistit të njohur Xhem Hasa - Gostivari
Përmendorja e Ballistit të njohur Xhem Hasa - Gostivari PDF Print E-mail
04 Dhjetor 2006
Article Index
Përmendorja e Ballistit të njohur Xhem Hasa - Gostivari
Page 2
Page 3
Page 4
Page 5
Page 6
Page 7
Page 8
Page 9
Page 10
Xhem Hasa - Gostivari

 

Biografia e shkurtër e XHEMË HASA – GOSTIVARI 1908-1945

 

Në rrëzë të malit Ahishtë, në afërsi të vendit i quajtur Pallma, ku gufon një burrim me ujë të bollshëm dhe të kthjelltë, shtrihet fshati Simnicë, në një largësi prej pesëmbëdhjetë kilometra në jug-perëndim të Gostivarit.
Këtu, në këtë fshat në vitin 1908 lindi Xhemë Hasa. U rrit në një familje të varfër, me shumë fëmijë. Pasi ariti moshën e pjekurisë, Xhema ia fillon punës si bujk dhe si blektor me pasurinë e tij që e posedonte. Padrejtësitë që i bëheshin popullit shqipëtarë me anë të provokimeve dhe ofendimeve, i ka përjetuar personalisht edhe Xhemë Hasa dhe familja e tij. Sjellja arogante e personave të pushtetit serbo-sllav e ka irituar dhe detyruar këtë trim që ta braktiste pasurinë dhe familjen e tij dhe të hudhej në luftë për mbrojtjen e nderit të familjes, për mbrojtjen e kombit dhe për mbrojtjen e atëdheut të tij.
Xhema në fillim ishte ushtar ndër të  parët që luftoi në jug të Shqipërisë per mbrojtjen e tokave shqipëtare. Për suksesin e treguar, mbretërija e atershme e Ahmet Zogut e gradon oficer i ushtris së atëhershme të Shqipërisë.
Me fillimin e luftës së dytë botërore në vitin 1941 kthehet në vendlindje që ta ndihmonte popullatën në mjedisin ku jetonte.
Padrejtësia që i silleshte kombit shqipëtar ai çohet në luftë kundër fashizmit italjan, kundër sllavo-komunistëve ku vlen të përmenden aksione luftarake si ata :
  -Lufta për çlirimin e fshatit Zajas,
  -Lufta për çlirimin e Dibrës,
  -Lufta në Mal të Thatë,
  -Lufta e Kërçovës,
  -Lufta e Debarcës,
  -Lufta e fshatit Beliçicë,etj.
Pas kapitullimit të Italisë më 1943 në Maqedoninë Perendimore tërë pushtetin e merr  Ushtria e Ballit Kombëtarë , me këtë vërtetohet se në këta troje në atë periudhë historike ka sunduar pushteti shqiptarë dhe se Ushtria e Ballit Kombëtarë ka qenë në shërbim të popullit vendas.
Lufta e Xhemë Hasës si oficer dhe si komandant i Ushtrisë së Ballit Kombëtar në Maqedoninë Perendimore mund të konsiderohet si luftë për çlirimin dhe bashkimin e gjith tokave shqiptare në një shtet.
6 Maj 1945 vritet mizerisht trimi shqiptarë , ku prej asaj dite fati i shqiptarëve në Maqedoninë Perendimore ngel në duart e sllavo-komunistëve. 

 


Komente nga lexuesit

Koment nga GUEST më 2006-12-08 10:33:09
Me gezon fakti pa mase, qe pas 60 viteve njollosje dhe margjinalizimesh te figurave te mirefillta kombetare, nga regjimet sllavo-komuniste, sot filluan ti ndricojn dhe zbukurojn ambijentet hapsinore, si qe eshte rasti me permendoren e Xheme Hase Gostivarit.  
Sa per dieni, jame i interesuar me u informu, sa eshte madhesia e permendores dhe ku do te vendoset (ose eshte vendosur).  
Eshte mire me rastin e zbulimit te permendores te ketije kolosi te ceshtjes kombetare, te organizohet nje tribune shkencore, permes te ciles, jo vetem qe do te zbardhet nje pjese e veprimtarise kombetare e Xheme Hases, por do te nxite institucionet kompetente dhe organizatat politiko shoqerore, iniciativa te tille per ngritjen e permendoreve te nderrmerren edhe per Mefailat e Zajazit, Sule Htolen e te shume personaliteteve tjera kombetare, deri me tani te anatemuara. 
I pergezoj iniciatoret per realizimin e nje vepre te tille kombetare, urime. 
Riza Sadiku 
Muzeu i Kosoves, Prishtine

Koment nga GUEST më 2006-12-08 10:35:14
Lavdi per tan heronjt e Ballit...

Koment nga GUEST më 2006-12-08 10:37:51
Jam 52 vj.  
Isha shum i ri kur iu bashkova Ballit Kombtar. 
Kur nuk besova se e shoh ket dite te bukur qe te ringjallet Xhem Hasa........ 
.........po ja ky asht realitet . Famen me te madhe ia dhan veye maqedhoncit ne filmin e tyne kushtuar Xhemes..... Pati te drejt xha Dalipi qe i tha ne fsh> Kollare "ama Xhem qenke po Xhem" edhe juve publicistve u lumte per kesi veprash  
Ruzhdi Selmani SH B A

Koment nga GUEST më 2007-01-02 12:59:58
Securiti_allfa 
 
Shum bukur eshte Xheme Hasa-Gostivari. Por duheshte te jet ne qender te qytetit te Gostivarit.  
me respekt Securiti_allfa

Koment nga GUEST më 2007-01-02 13:05:11
pershendetjet e mija vllazror nga bunes airesi ku jam ne nji shetitje mu dha rasti hapa copjuterin dhe kenaqsi e madhe per nji shqiptar nga nji familje ballisti ne ket shtet te ngrofet lexova pe punen dhe kontributin tuaj urime festat e vitit rij dhe njiherit uruar festa e bajramit ng shaban elezi igostivarit  

Koment nga GUEST më 2007-01-02 13:05:34
Lavdi te gjith Patriotve Shqiptar qe nuk kursyen asgje per ditet e sotme por duhet te jemi prap sy qelur se amaneti nuk sht arritur deri ne fund RROFT SHQIPERIA E BASHKUAR

Koment nga GUEST më 2007-01-02 13:06:01
xhem hasa is my great grandfather i am so proud that the albanian people respect and honour his monument 
 
Joanne Hasa

Koment nga GUEST më 2007-01-02 13:06:52
Ju lumt atyre q e ideuan, e financuan dhe e realizuan kt prmendore t patriotit t njohur kombtar.  
Ngadal, por sigurt, fryma balliste kombtare shqiptare po lirohet nga laku sllavist dhe komunist! 
Prpara patriot shqiptar... 
Arben Gashi, Prishtin

Koment nga GUEST më 2007-01-09 12:00:44
sht nj knaqsi q me vite e pritm. 
Prmendorja e medhrishme e Xhem Hass q rri n fshatin Simnic, 
I jep nj gjallri n mbar Shqipri 
Ska n bot gj m t mrekullueshme po q jam mbesa e tij 
 
Anesa Hasa

Koment nga GUEST më 2007-01-09 12:01:25
Erdhi dita krenohet mbarr shqipria, 
mburemi t gjith me at madhri t Ballit Kombtar, 
lavdi i qoft Xhem Hass trimit t rrall, 
por mos u tutni se ka t bir dhe nipr gjall. 
 
Flora HasaInternational
English
Faqe interaktive