Faqe kryesore arrow Arkivi i artikujve arrow Çeshtja Kombetare arrow Përmendorja e Ballistit të njohur Xhem Hasa - Gostivari
Përmendorja e Ballistit të njohur Xhem Hasa - Gostivari PDF Print E-mail
04 Dhjetor 2006
Article Index
Përmendorja e Ballistit të njohur Xhem Hasa - Gostivari
Page 2
Page 3
Page 4
Page 5
Page 6
Page 7
Page 8
Page 9
Page 10
Komente

Koment nga GUEST më 2010-03-03 19:35:36
Njerez te till i duhen popullit tone ne cdo kohe. 
Historia i ruan te gjall dhe simbol trimerie e zgjuarsie 
 
LUTFI COKA ALBANI

Koment nga GUEST më 2010-03-26 13:44:18
Ti japim pèrmasat e duhura luftès pèr DEMOKRACI tè vertete ,tè pèrbuzim rrymat pro komuniste aq demtuese pèr kombin tonè,e tè mos lèmè nè njè reliev periferik patriotet e shquar , me vlera aq tè mèdha historike tè lènè gjurmè tè pa perfillshme . 
Lavdi heronjve qè nuk kursyen mundin,gjakun .jeten pèr SHQIPERINE E PLOTE e DEMOKRACI te VERTETE .  
Evi KOKOSHI

Koment nga GUEST më 2010-05-05 23:33:38
Flora dhe Anesa dy lule te bukura 
Njera me e mire se tjetra,jane 
Krenare keto bija te Kosoves Martire 
Qe mbesat e Xhem Gostivarit jane. 
 
E bashke me to krenare Dardania 
Gjithe trojet ku flitet e embela shqipe 
Per ata bij qe gjakun e derdhen 
Per flamurin me shkaben kreshnike. 
 
Jam vllai i gjakut qe ju flas nga larg 
Na bashkon i njejti ideal : 
Shqiptare te lire,ne Shqiperine e lire 
Duar shternguar me njeri-tjetrin 
Krijojme te pakeputeshmin gjerdan. 
 
 

Koment nga GUEST më 2011-01-23 15:47:00
Ah sikur te ngritet Hamez Regjepi nga shatet e e sharrit aty buz Muzdaqes ku eshte varri i tij dhe ta veshtroi permendoren e shokut te tij te luftes Xhemes. Hamza erdhi nga fshati Bicaj i Lumes dhe luftoi plot 6 vite per mbrojtjen e tokave shqiptare dhe ra heroikisht ne gryke te Muzdaqes duke vrar mbi 100 sllavo komunist prandaj permendorja e Hamzit do ta pershendeste Xhemen shpat e shpat sepse ashtu edhe pershendeteshin me krismat e pushkes te njeri tjetrit. Ne qeten e Hamzit gjer ne fund luftoi edhe vllau i Xhemes dhe u vra pas betejes se Vraces me hordhit sllavo komuniste. Esat e Neshet (djali i Hamzit)Bilalli-Regjepi te cilet tani jetojn ne Amerik duhet te marrin iniciativen qe ne ne gryken e Muzdaqes mbi fshatin Kalisht te Gostivarit te ngrisin nji permendore ashtu si e meriton i madhi Hamez Regjepi-Bilalli i fshatit Bice te Lumes. 
 
Tung: djali i dajes Tosun pre Tures -Kukesit e tani jeton ne Sodoll te Lipjanit-Kosove.

Koment nga GUEST më 2011-06-06 00:21:43
Pershendetje..per kte histori qe ke shkruajtuar te falenderon familja e VEHBI HASES nipi i Xhemes.... 
Kjo eshte nje histori e gjakut tone qe nuk e mohuam kurr...

Koment nga GUEST më 2011-11-07 18:32:09
gjyshi im abdula matranxhi e admironte shum xhem hasen shum her u ka cuar buk fshehurazi ballisteve i donte pa mas i thonja gjysh pse kaq simpati ndaj tyre me thonte keto jan atdhetaret ishihsha te raskapitur pa veshmbathje cdo her tentonin te shkojn ne greqi ti ndihmojn cameve ashtu te raskapitur ato e kishin zemren e madhe

Koment nga GUEST më 2012-01-21 00:36:26
Kush e vrau Xhemen? Kunder ciles ushtri luftoi, partizaneve te Titos apo ushtrise se mbetur te mbretin serb ne azil? Nqs dikush e di, ju lutem ma shkruani se po bej diplomen e me duhet nje informacion i sakte. 
Faleminderit. 
Jo
International
English
Faqe interaktive