Faqe kryesore arrow Arkivi i artikujve arrow Politika arrow Leter e hapur Pandeli Majkos
Leter e hapur Pandeli Majkos PDF Print E-mail
22 Janar 2007
Article Index
Leter e hapur Pandeli Majkos
Page 2
Sapo degjova intervisten e Pandeli Majkos dhene ne tv Alsat,  transmetuar ne emisionin e lajmeve. Nuk mund te them se u habita me perbuzjen qe ai shprehu ne drejtim te  partise se Ballit, por nuk  mund te them se nuk u rrevoltova nga ky sulm i hapur kundrejt nje prej  grupimit politik me te  vjeter ne Shqiperi, qe ka qene dhe mbetet shpirti i atdhetarizmes  Shqiptare. Thashe pak me lart se nuk u habita nga qendrimi i Majkos, dhe kjo per  dy aresye; e para sepse ne dejet e Pandeli Majkos siç e dime te gjithe nuk rrjedh  gjak shqiptari, e prandaj ai  nuk e ka per gje qe me deklaratat e tij ti nxis shqiptaret kunder njeri  tjetrit, sepse ne fund te fundit ai nuk ben as me shume e as me pak nga çkane bere parardhesit e tij,  nxitjen e luftes  vellavrasese. Se dyti ai i perket nje partie politike qe gjithashtu  duke shfrytezuar hibrid si Majko per fat te keq u arrit te instalohej ne Shqiperi, po nga fara se ciles i perket Majko, e cila  me ndihmen e  Majkove e te Majkoviçerve arriti te shpartallonte qendresen e popullit shqiptar duke i vrare e  pushkatuar bijte e bijat me te mira, burgosi, interrnoi e shkaterroi familjet me patriotike te cilat nder  vite kishin udhehequr e ishin bere  tribune te lirise e pavaresise se Shqiperise. Nuk mundet kurre qe  fjalet e dala nga goja e Pandeli Majkos te nxijne figuren e ketyre patrioteve shqiptare, nuk mundet qe  fjalet e Pandeli Majkos te baltosin nderin e kombit shqiptar, tribunen e nacionalizmes dhe  atdhetarizmes shqiptare. Sepse qene ata, pa eshte Shqiperia dhe do te jete gjithmone, dhe jo vetem  Shqiperia por edhe Kosova, do te jete edhe Cameria  do apo sdo Majko, dhe Majkoviçerit. Majko duhet  te dij nje gje se ai dhe ata  qe e mbajne ate jane shume te pafuqishem per ta ndar popullin  dhe  kombin shqiptar te cilin as kufijte  dhe izolimi 50 vjeçar qe solli partia qe instaloi rraca e Majkos ne  shqiperi, nuk munden ta ndajne.
Majko, ne e njohim tashme urrejtjen tende kunder shqiptarve, Shqiperise  e sidomos patrioteve te saj.
Ishte kjo urrejtje dhe deshira per ta lene kete vend te cilin kurre nuk  e ke dashur qe te shtyu te paraqiteshe ne ambasaden Bullgare ne vitin 1991. Nxitove te shpjegoje  origjinen tende te sajuar bullgare me shpresen se do te siguroje ndonje perfitim, madje nuk ngurove ta  genjeje pa tu dridhur qerpiku ambasadorin Bullgar, se gjoja familja jote ishte persekutuar nga  qeveria  e Enver Hoxhes, edhe pse mjafton fakti qe ishe student i UT, gje e cila u mohohej kategorikisht femijeve te familjeve te persekutuara, kategori se ciles pretendoje ti ngjiteshe ne ato çaste,  ne ato çaste kur bijte e bijat e popullit, te rinjt e te rejat, studentet,nxenesit gjith populli  shqiptar ndeshej eger me  diktatoret.
Ishte kjo urrejtje dhe perbuzje qe ke ndaj ketij populli qe i ka hapur duert pardhesve te tu, e  akumuluar nder vite qe te shtyu ti  lije te vdisnin ne mes te detit bijt e bijat e pafajshme te ketij  populli, ne tragjedine e 9 Janarit,  duke i lene ne meshiren e fatit pa te vrare aspak ndergjedjia edhe pse  kishe ne dore, dhe ishe i detyruar jo vetem moralisht por edhe ligjerisht tu ofroje ndihme per shpetim.
Ti Pandeli Majko, ishe ai, qe pasi u detyrove ti lejosh rrefugjatet  kosovare ne Shqiperi, i le ata si bagetit pa kushtin me minimal. Ishte populli shqiptar ai qe hapi dyert  e shtepive per vellezerit e vet duke ndare kafshaten e fundit me ta. Pandeli Majko, ti je dhe mbetesh nje nga shakate e keqia ne politiken shqiptare. Je nga ato shaka qe nuk jane marre seriozisht dhe  per kete e kemi paguar  shtrenjte por, sot bijt dhe bijat e shqipes jane zgjuar. Jane ata qe sot i kane marre ne duar fatet e kombit shqiptar dhe askush e aq me pak qyqet si ti, nuk do te mundin  ti ndalojne ne rrugen e tyre.
Qyqe si ti, le ti mbeten pjese statistikash, qofte edhe ne PS.
 
Ilirjan Ilirjani
Komente nga lexuesit

Koment nga GUEST më 2007-01-29 18:31:57
Bukur, shume bukur. 
I totaly agree. 

Koment nga GUEST më 2007-01-29 18:31:39
Nese Pandelia ka bere nje deklerate te tille per partine e Ballit, ateheres kemi te bejme me pas-arrdhes te ''paepur'' te komunisteve shqiptare. Dihet dhe eshte perjetuar gjate gjithe kohes pasojat e luftes shkaterrimtare te drejtuar nga Enver Hoxha kunder njeri-tjetrit. Populli duhet ndergjegjesohet se me njerez si Pandelia, Salia dhe Fatosa nuk rregullohet Shqiperia.

Koment nga GUEST më 2007-01-29 18:33:03
Mua me kjtohet ate vjet kur u mbyten te rinjte shqiptar. 
Ne ministrin e mbrojtjes benin mbledhje dy antishqipetar, 
deputet te partis socialiste Pandeli Majko dhe Namik Dokle. 
Qe shtireshin sikur po zgjidhnin situaten por ne fakt benin te 
kunderten,dhe i lane djemte shqipetar te mbyten. 
Une si atdhetar e perkrha artikullin e ILIRJAN ILIRJAN.

Koment nga GUEST më 2007-01-29 18:33:49
Pavaresisht sec ka folur P.Majko une dua te theksoj se refugjatet kosovare ne Shqiperi s'jane lene kurren e kurres si bageti, por nga qeveria e atehershme u krijuan kampe refugjatesh dhe perkrah situates u gjend edhe populli qe vete me vullnetin e tij strehoi kosovaret por jo se i detyroi shteti apo qeveria, dhe ky akt duhet te vleresohet pasi sic u nda buka me kosovaret duhet te ndahet dhe gjuha, e jo te mohohet nje dicka kaq e madhe dhe e rendesishme qe iu be ardhjes se kosovareve nga shteti e qeveria e atehershme dhe nga vete populli shqiptar. Ne rast se nje shqiptar urren vendin e tij memedheun ai s'eshte me shqiptar dhe sipas shkruesit s'eshte argument i duhur per te faktuar kete.

Koment nga GUEST më 2007-01-29 18:35:31
pandeli majko dhe shoket e tij i kane ditet e numeruara

Koment nga GUEST më 2007-01-29 18:09:39
ja ke bere paq ketij zagari me kete artikull  

Koment nga GUEST më 2007-01-29 17:56:36
jeni me te fortit balli ju pershendet grainca

Koment nga GUEST më 2007-01-29 17:56:00
Po qe se jane te verteta keto qe ju shkruani i nderuar Zoteri,atehere une kam te drejten time qe ta quaje veten time, fatkeqin me te madh ne bote qe nena me mesoje te flase Shqip. 
Por.............. 
Te lutem shkruame kur te te krijohet mundesia per do gje dhe sa here qe ka lidhje me Vatanin. 
 
Pershendetje dhe urime zgjedhjet.

Koment nga GUEST më 2007-01-31 15:40:51
Nuk eshte hera e pare qe degjojme gafat e majkovicit.Me sa me kujtohet eshte po ai qe deshte te bente ate tunelin e famshem per ne Itali.Have a nice day Mr.Majko.

Koment nga GUEST më 2007-01-31 15:43:20
zoti majko ju dhe shoqria jote si xhithmon keni qen dhe do jeni antikombtarInternational
English
Faqe interaktive