Dom Ndre Mjeda rivjen me piedestal mes banorëve të Shkodrës
24 Gusht 2012
Zhvilloi punimet me sukses Konferenca Shkencore kushtuar Ndre Mjedës me rastin e 75-vjetorit te vdekjes dhe 100 vjetorit të Shpalljes së Pavarësisë
 
Klajd Kapinova
 
Gjatë gjithë vitit kam ndjekur nga afër punën e palodhur të hulumtuesit Dr. Mentor Quku, përkushtuar rilindasit të shquar erudit, patriotit dhe poetit brilant Dom Ndre Mjeda.
Po këto ditë përmes telefonit, zhvillova një bisedë, me një ndër organizatorët kryesorë studiuesin Dr. Mentor Qukun, nga i cili mora një informacion më të plotë,  mbi zhvillimin e punimeve me sukses të Konferencës Shkencore kushtuar Ndre Mjedës në 75-vjetorin e vdekjes dhe 100-vjetorin e Shpalljes së Pavarësisë së Shqipërisë, mbajtur në komunën Bushat të rrethit Shkodër (1 gusht 2012).
Në përurimin bustit dhe sesionin shkencorë morën pjesë studiues të afirmuar në shkencat albanologjike, shkrimtarë, artistë dhe personalitete të shquara të artit dhe shkencës shqiptare nga të gjitha trevat shqiptare dhe diaspora.
Konferenca u organizua nga Qendra e Studimeve Albanologjike, Qendra Muzeore “Ndre Mjeda” dhe Komuna e Bushatit. Punimet që u mbajtën në sallën e konferencave të Komunës së Bushatit, u hapën nga drejtori i QQS, Prof. dr. Ardian Marashi, i cili, në mes të tjerave theksoi, se: “Kjo Konferencë, provon interesimin e madh qe ka ngjallur jeta dhe vepra e Ndre Mjedës ne rrethet shkencore”. Të pranishëm ishin gjithashtu deputetët e parlamentit shqiptar Mark Marku dhe Gjokë Uldedaj, si edhe personalitete fetare e kulturore. Kishin ardhe nga SHBA Dom Anton Kçira, Dom Ndue Gjergji, studiuesi Tomë Mrijaj, piktori Astrit Tota,  shkrimatari Kolec Traboini etj.
Shkruani një koment (0 komente)
Lexoni më tej...
Mid-hat Frashëri ka vendin e vet
06 Korrik 2012

Ndoshta nuk do te kishte qene nevoja e ketij shkrimi, po te mos kishim lexuar shtypin e ketyre ditevet.
Simbas ketij shtypi, ne Tirane qeveria na paska krijuar nje “komision” (apo “komitet”?) qellimi i te cilit qenka caktimi dhe zhvillimi sa me i mire i veprimevet, te cilat i kushtohen “100-vjetorit te Pamvaresise”.
Perseri duke u-mbeshtetur te ky shtyp, merret vesht se ne disa pika kyce te kryeqytetit shqiptar do te perjetesohet kujtimi i  nje grumbulli  fytyrash kombetare, duke u-ngritur nga nje shtatore…
Kjo gje eshte e mire dhe bile mund te themi shume e mire! N’ato qytete e kryeqytete, qe e ka sjellur rasti te shohim e te vizitojme, kemi pare shume shtatore, kushtuar heronjevet apo punetorevet te lirise te vendevet te tyre.
Mirepo, ajo qe na cudit eshte se ne mjedisin tone nje gje e tille nuk eshte e plote.
Shume fytyra te nderuara, heronje e punetore te lirise me te vertete madheshtore, si Dom Nikoll Kacorri, Lef Nosi, Dhimiter Berati etj., mungojne dhe atyrevet as qe u-zihet ne goje emeri…
Cudia e jone behet me e madhe dhe fytyra na nxihet edhe me teper nga zemerimi, kur vrejme se Komisioni ne fjale as qe ka zene ne goje njeriun, i cili  duhej te ishte ne radhe te pare te ketyre heronjevet dhe te punetorevet te lirise. Dhe ky eshte MID-HAT FRASHERI.

 

Shkruani një koment (0 komente)
Lexoni më tej...
Kujto, për të mos harruar kurrë !
06 Korrik 2012
Nga Frank Shkreli

Java që kaloi në Shqipëri dhe në Amerikë  ishte ''Java e Çamërisë'', gjatë së cilës me veprimtari të ndryshme u kujtua gjenocidi dhe dëbimi me forcë nga shtëpitë e tyre i mijëra shqiptarëve të Çamërisë në vitin 1944.  Ishte një javë për të përkujtuar vikimat çame, të vrarë e të shpërngulur me forcë, por ishte gjithashtu edhe një rast për të informuar publikun dhe ishte sadopak një përpjekje për të zbardhur të vërteten  mbi fatin e mijëra viktimave si edhe një rast për të venë në dukje vendosmërinë për të mbrojtur të drejtat e njeriut për shqiptarët në Ballkan.
Organizuesit e ''Javës së Çamërisë'' duhet të përshëndeten, dhe këjo nismë e të tjera si këjo duhet të mbështeten dhe të inkurajohen nga të gjithë shqiptarët kudo dhe sidomos në kuadër të 100-vjetorit të pavarësisë së Shqipërisë duhet të nxitet zhvillimi i kujtimeve të tilla.  Historia e kombit shqiptar është e ngarkuar rëndë me gjenocide, masakra, shpërngulje të detyrueshme -- mbrenda dhe jashtë trojeve shqiptare -- kampe përqendrimi e punë të detyrueshme, shkaktuar nga të huajt kundër shqiptarëve në përpjekje për të zhdukur kombin shqiptar nga faqëja e dheut, por fatkeqsisht edhe nga shqiptari kundër shqiptarit, siç ishte politika zyrtare e regjimit komunist të Enver Hoxhës për të eliminuar ''armiqtë e brendshëm'' të regjimit të tij.  Si e tillë,  ''Java e Çamërisë'' për të përkujtuar viktimat shqiptare të fashizmit grek kundër një popullësie të pambrojtur dhe të pafajshëme, paraqet një sfidë morale ndaj një politike, që në themelin e saj ishte e ligshtë dhe ç'njerëzore.  Megjithëse  fatbardhësisht kanë vdekur nga të njëjtat dështime dhe si rrjedhim i politikave të tyre anti-njerëzore     komunizmi dhe fashizmi edhe sot duhet  të shkaktojnë trishtim, sidomos në radhët e atyre që kanë jetuar nën ato regjime.  Sisteme këto për të cilat jeta e njeriut, sidomos e kundërshtarit, nuk kishte asnjë vlerë.  Lenini thuhet të ketë  thënë se “vdekja e një përsoni është tragjedi, por vdekja e një million vetave është (vetëm) një statistikë’’.
Shkruani një koment (0 komente)
Lexoni më tej...
<< Start < Previous 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Next > End >>

International
English
Faqe interaktive
Sondazhe
Cilën strategji duhet të ndjekë aktualisht Kosova?