Kushtetuta dhe Presidenti i Republikes dinjiteti i Kombit apo...
02 Janar 2007

Keto dite u nda nga jeta ish-Presidenti 38 Shteteve te Bashkuara  Gerald Ford. Ne marrjen e detyres se presidentit pas dorheqjes se Presidentit Nixon Ai tha "Bashkatdhetarët e mi amerikanë, ëndrra e frikshme dhe e gjatë tashmë ka marrë fund. Kushtetuta jonë funksionon. Kjo do të thotë se në Republikën tonë të madhërishme qeverisin ligjet dhe jo individët. Këtu tek ne, vendi drejtohet nga populli". 

A munden valle politikanet tane te nderuar qe ta perserisin per publikun shqiptare kete deklarim solemn ? E nese do e benin nje gje te tille me siguri qe duhet te binin edhe prova per te vertetuar nje sentence te tille percaktuese e mjaft te rendesishme per nje shoqeri te civilizuar e demokratike.

Shkruani një koment (3 komente)
Lexoni më tej...
Prof. dr. Simon Pepa (1936 - 2002),albanolog i palodhur i letrave shqipe
02 Janar 2007

Klajd Kapinova, New York

Simoni u lind në qytetin e Shkodrës në familjen Ndoc e Kjara Pepa, ndër njerëz të mirë e zanatçinj mjaft punëtorë. Ai jetoi në lagjen Arra e Madhe, areal enciklopedik, ku gjendej kuvendi i vogël françeskan O.F.M. (Organizata e Minore Françeskane), i mbushur me klerik të urtë, të mençur, dijetarë të mirënjohur mbarëshqiptarë, ardhetarë e prelat të devotshëm, që lanë gjurmë të pashlyeshme në formimin e tij.

Ai, njohu shumë prej tyre, u përpoq të hulumtojë, studiojë e publikojë veprën e tyre. E shqetësonte derisa ndërroi jetë fakti, se askush si pati kërkuar klerikëve falje, për krimet e bëra ndaj të pafajshëmve. Studiuesi i palodhur, me miq të tjerë të udhës së dritës e vërtetës historike, nisi të botoj punimet e tyre në shumë organe të ndryshme, një pjesë e të cilave ishin kujtime, që kishte akumuluar e ruajtur me kujdes gjatë vitëve me shumë prej tyre.

Shkruani një koment (4 komente)
Lexoni më tej...
Politikant shqiptar dhe Urtsia e Solomonit pa urtsi
02 Janar 2007

"Shqiperia, 16 vite deshmoi krizen per lidere. Vete kokat qe hiqen te tilla, jane te mbushur me gafa dhe mekate. Keta te molepsur e kane vendin ne gjyq". Me keto fjale shprehej nje lexues i shqetesuar ne nje nga faqet e shtypit shqiptar.

3 mije vjet me pare Solomoni u gjend perballe nje dileme. Para tij ndodheshin dy gra, cdo njera prej te cilave pretendonte se foshnja ishte e saj. Duke njohur instinktin e nenes, Solomoni kerkoi nje shpate per ta ndare femijen ne dysh keshtu qe te dyja grate te mund te kenaqeshin duke marre nga nje pjese secila. E tmerruar, nena e vertete  pranoi qe femija t'i jepej gruas tjeter; "Vetem femija te shpetoje!", thirri ajo, duke e bere te qarte terhtorazi se cila ishte nena e vertete.

Shkruani një koment (1 komente)
Lexoni më tej...
<< Start < Previous 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 Next > End >>

International
English
Faqe interaktive
Sondazhe
Cilën strategji duhet të ndjekë aktualisht Kosova?